Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Americké námořnictvo dostalo první drony pro dálkovou špionáž

Americké námořnictvo dostalo první drony pro dálkovou špionáž

Společnost Northrop Grumman dodala první americký prototyp MQ-4C "Triton" pro dálkové průzkumné lety americkému námořnictvu.

Bezpilotní letoun MQ-4C "Triton"
14. listopadu 2017 - 07:20

Americké ministerstvo obrany a Northrop Grumman v roce 2008 uzavřely dlouhodobou smlouvu ve výši 1,164 miliardy dolarů na vývoj a výstavbě speciálních letounů, které by mohly nahradit průzkumné letouny s posádkou. O čtyři roky později vývojáři dodali veliteli námořnictva první prototyp bezpilotních letounů MQ-4C "Triton".

"Triton" se stal mořskou modifikací RQ-4 "Global Hawk". První let byl proveden na podzim v roce 2014 a o dva roky později americké námořnictvo dostalo první prototyp těchto letadel.

První "Triton" je na vojenské  základně Point Mage v Kalifornii. Do konce letošního roku námořnictvo dostane druhý dron a v příštím roce by měly být na ostrově Guam nasazeny další dva "Tritony".

Americké námořnictvo zamýšlí získat celkem 70 nových UAV, které mají být použity k hlídání teritoriálních vod USA.


MQ-4C "Triton" je vysokorychlostní bezpilotní letadlo s dlouhým doletem určeným ke shromažďování informací, sledování a průzkumu v pobřežní zóně. Bezpilotní letadlo dokáže vystoupat až do výšky přes 17 km, letět rychlostí 575 km/h a zůstat ve vzduchu po dobu až 24 hodin.

Průzkumné vybavení nového dronu zahrnuje multifunkční radar, videokameru, elektrooptické / infračervené senzory, rádiové průzkumné zařízení, automatický identifikační systém a retransmisní zařízení.

(rp,prvnizpravy.cz,flot,foto:arch.)