Svátek má: Richard

Zprávy

Velikost textu:

AS: Už je to jasné - jednání o mírové smlouvě je v slepé uličce!

AS: Už je to jasné - jednání o mírové smlouvě je v slepé uličce!

Vláda Abe Šinzo by měla uznat neúspěch své vyjednávací strategie s Ruskem, napsal Asahi Shimbun. Nyní je již zřejmé, že se dialog s Moskvou o uzavření mírové smlouvy ocitl v slepé uličce, uvedl článek.

Šinzo Abe a Vladimir Putin
4. července 2019 - 10:15

„Nyní je zřejmé, že jednání mezi Japonskem a Ruskem o uzavření bilaterální mírové smlouvy se zastavila,“ napsal japonský list Asahi Shimbun.
 
Japonský premiér Abe Šinzo udělal hlavní ústupek přechodem od požadavků na převod Japonsku čtyř sporných ostrovů poblíž Hokkaido, který byl obsazen Sovětským svazem v posledních dnech druhé světové války, k žádosti o návrat jen dvou ostrovů. Nicméně ani takový gambit nepomohl vyjít ze zablokované situace.
 
„Abeho administrativa musí uznat, že její strategie vyjednávání s Moskvou o těchto územích neuspěla a okamžitě ji musí přehodnotit,“ uvedla publikace.
 
Abeho vláda zjevně chtěla ve výsledku setkání japonského premiéra s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na nedávném summitu G20 v Ósace ukázat nástin mírové dohody mezi oběma zeměmi. Ve skutečnosti však nebylo dosaženo žádného zvláštního pokroku.
 
Po listopadovém setkání mezi Abe a Putinem uskutečnilo Japonsko sérii jednostranných ústupků. Například Tokio přestalo činit dříve často znějícíjíé prohlášení, například o nutnosti vrátit všechny čtyři ostrovy a také, že toto území je „nedílnou součástí Japonska“.
 
Jak noviny připomněly, v září loňského roku Putin náhle navrhl, aby Moskva a Tokio podepsaly bilaterální dohodu bez předběžných podmínek. Podle Asahi Shimbun tak dal ruský vůdce jasně najevo, že řešení územního sporu by mělo být odloženo na dobu neurčitou.


Abe si však nesprávně vyložil Putinovo prohlášení jako přání uzavřít mírovou smlouvu. Japonský premiér pak udělal vážnou chybu a soustředil své úsilí pouze na návrat obou ostrovů.
 
"Nedávné setkání mezi Abe a Putinem v Ósace bylo již 26. v řadě. Oba vůdci spolu mluvili v soukromí. A pokud by japonský premiér nechápal, co Putin skutečně myslel tím, když navrhl mírovou smlouvu bez předběžných podmínek, pak by se Abe měl stydět za svou diplomatickou naivitu,“ zdůraznila publikace.

Mezitím otázka, zda by Tokio mělo usilovat o mírovou smlouvu s Ruskem právě teď, když je Moskva vystavena tvrdé kritice mezinárodního společenství za údajné porušování mezinárodního práva, a to i kvůli anexi Krymu, vyvolává pochybnosti, míní list.
 
„Abeho administrativa by měla uplatňovat dlouhodobější a komplexnější přístup k jednáním o mírové smlouvě s Ruskem a zároveň pokračovat v konstruktivním dialogu s touto zemí. V tvrdém světě diplomacie musí Abe přestat honit fantazie,“ dodal Asahi Shimbun.

(kou, prvnizpravy.cz, asahi.com, foto: arch.)