Svátek má: Marcela

Zprávy

Velikost textu:

Bílý dům blufoval, americká letadlová loď neplula ke Koreji

Bílý dům blufoval, americká letadlová loď neplula ke Koreji

Americká letadlová loď USS Carl Vinson před deseti dny podle zprávy Bílého domu zamířila s doprovodem k břehům Jižní Koreje.

Americká letadlová loď USS Carl Vinson
20.duben 2017 - 03:20

Oznámení vlády USA, že letadlová loď Carl Vinson s doprovodnými loděmi je na cestě ke Korejskému polostrovu, minulý týden výrazně přispělo k nárůstu napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem.

Asijská média uvedla zprávu o námořní výpravě s velkou slávou. „Posíláme armádu,“ řekl prezident Donald Trump minulý týden pro televizní stanici Fox News

Ve skutečnosti, ale letadlová loď USS Carl Vinson se svým doprovodem mířila tisíce kilometrů na jih směrem k Indickému oceánu, kde se loď zúčastnila tento víkend cvičení s australským  námořnictvem. To také ilustruje fotografie zveřejněná americkým námořnictvem v pondělí na internetu,  je zde vidět jak Carl Vinson proplouvá Sundskou  úžinou mezi indonéskými ostrovy Jáva a Sumatra. A právě americký web Defense News si všimnul pozoruhodného rozporu mezi zveřejněnou fotografií a zveřejněnou zprávou.  

Očekává se, že USS Carl Vinson s doprovodem by mohla dorazit k pobřeží Korejského poloostrova příští týden.

Proč Bílý dům omylem oznámil, že loď míří k Severní Koreji je nejasné. Může to být úmyslné s cílem nahnat strach Kim Čong-unovu režimu, ale může to být změna plánu nebo prostě špatná koordinace mezi Pentagonem a Bílým domem. Podle rekonstrukce The New York Times šlo skutečně o nedorozumění.

Po Sýrii bude následovat Severní Korea? USA posílají letadlovou loď!

Americký viceprezident Mike Pence v současné době návštěvu Asie využívá ke zvýšení tlaku na komunistický režim v Severní Koreji.

„Severní Korea nejnebezpečnější hrozbou pro mír a bezpečnost tohoto regionu,“ řekl Pence na palubě jiné letadlové lodi, která je v přístavu v Japonsku.

Američané se snaží také přimět Čínu, hlavního spojence Severní Koreje, k většímu tlaku na Pchjongjang. Číňané vidí nebezpečí jaderného programu paranoidního severokorejského režimu, ale také nejsou nadšeni z 35.000 amerických vojáků, kteří jsou přítomni na hranici mezi Severní a Jižní Koreou.

Podle Číny existence Severní Koreje především koriguje strategickou rovnováhu. Číňané se obávají, že v případě sjednocení Severní a Jižní Koreje, budou američtí vojáci rozmístěni na březích řeky Yalu, která tvoří hranici mezi Severní Koreou a Čínou.

(rp,prvnizpravy.cz,trouw.nl, foto:arch.)