Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Bloomberg: Ukrajinští migranti „zachránili“ Polsko před dalším růstem mezd

Bloomberg: Ukrajinští migranti „zachránili“ Polsko před dalším růstem mezd

Za posledních pět let se počet registrovaných cizinců v Polsku výrazně zvýšil, z nichž většina pochází z Ukrajiny.

Ilustrační foto
21. května 2019 - 10:10

Po vstupu do EU opustily zemi 2 miliony lidí, ale díky každoročně rostoucímu přílivu Ukrajinců se podařilo vyrovnat se s rekordním nedostatkem pracovních sil. Zejména návštěvníci zachránili ekonomiku před nebezpečím dalšího růstu mezd, napsal Bloomberg (ta druhá "nenápadná" věta by ale měla české zaměstnance vést k ke zvýšené pozornosti - pozn. red.)

Za posledních pět let se počet registrovaných cizinců v Polsku zvýšil pětinásobně. To snížilo tlak na jeho trh práce, který čelí rekordnímu nedostatku pracovníků, uvedl Bloomberg.

Podle publikace jsou dvě třetiny z více než 600 tisíc cizinců, kteří platí příspěvky do Polské agentury sociálního zabezpečení (ZUS), z Ukrajiny. Ve srovnání s rokem 2014 byly trojnásobně vyšší. Tento roční růst „rozptýlil obavy“, že po uvolnění postupu pro vstup do EU by Ukrajinci preferovali bohatší země eurozóny místo Polska (další poznámka, která musí vyvolat přinejmenším otazníky - pozn. red.).

 
„Někteří předpověděli, že na trhu práce vzniknou nové potíže, včetně zvýšení dodatečných výplat,“ uvedl šéf Národní banky Polska Adam Glapinski. „V důsledku toho byly společnosti schopny zvýšit úroveň zaměstnanosti, protože neexistovaly překážky přílivu místních pracovníků nebo přílivu ukrajinských pracovníků.“
 
Po vstupu Polska do EU v roce 2004 opustilo zemi více než 2 miliony občanů. Dnes pracují Ukrajinci v každé páté polské společnosti, uvedla agentura s odkazem na personální služby náboru agentury.

Podle prognóz společnosti se počet ukrajinských pracovníků registrovaných v ZUS zvýší do konce letošního roku o 30%. V současné době, asi 1,5 milionu Ukrajinců pracuj v Polsku, jehož populace činí 38 milionů lidí.
 
Podle statistik Evropské unie dosahuje míra nezaměstnanosti v Polsku rekordní úrovně 3,8%. Hospodářský růst je od roku 2017 v rozmezí 5%, upozornil Bloomberg.

Je pozoruhodné, že zatímco dle tohoto výkladu bylo Polsko „zachráněno“ před zvyšováním platů, západoevropské země si oddechly od hrozby této „pomoci“.

(kou, prvnizpravy.cz, bloomberg.com, foto: arch.)