Svátek má: Ilja

Zprávy

Velikost textu:

„Boeing" sestřelený nad Donbasem si prý spletli s ruským letadlem!

„Boeing" sestřelený nad Donbasem si prý spletli s ruským letadlem!

Jak uvedla ukrajinská televize Espreso.tv, americký novinář David Sutter, konzultant vyšetřování havárie malajského Boeingu nad Donbasem, prohlásil, že let MH17 mohl být sestřelen protože si ho spletli s ruským letadlem.

Trosky Boeingu 777 na východě Ukrajiny
14. srpna 2018 - 10:15

Podle Suttera nikdo nepochybuje o tom, že letadlo bylo úmyslně sestřeleno, ale útok nebyl namířen proti letu MH17. Podle jedné verze bylo cílem letadlo s Rusy, které letělo z Moskvy do Larnaky. Sutter neřekl, jak se o této verzi dozvěděl.

„Motivace, domnívám se, byla stejná - očernit Ukrajinu a nějak vytvořit zázemí pro invazi a rozšíření vojenských operací,“ tvrdil novinář, ale přiznal, že nemá žádný důkaz pro toto tvrzení, a vyjadřuje svůj „osobní názor“ (Stejnou váhu má verze, že letadlo „chybně“ sestřelila ukrajinská armáda, která ve skutečnosti už několik let předtím skutečně sestřelila ruské civilní letadlo – pozn. red.).


Současně se zástupce médií obrátil na mezinárodní společenství s výzvou, aby rovněž prozkoumalo tuto verzi tragédie.

Malajský Boeing  letu MH17 letící z Amsterodamu do Kuala Lumpur havaroval 17. července 2014 nad Donbasem. Na palubě letadla letělo 283 cestujících a 15 členů posádky - všichni byli zabiti.


Na jaře roku 2018 společný vyšetřovací tým vydal oficiální prohlášení, že letadlo bylo sestřeleno  protiletadlovým systému „Buk“, který byl údajně přivezen na Donbas 53. protiletadlovou raketovou brigádou, umístěnou u Kurska. Nizozemské a australské orgány okamžitě obvinily Ruskou federaci.

Ruské ministerstvo obrany opakovaně uvedlo, že „Buk" nikdy nepřekročil hranici z Ruska na Ukrajinu a Rusko nemá nic společného s havárií letadla. Naopak, podle ruského odborného šetření byla osudná střela vypálena z oblasti, kterou ovládala ukrajinská armáda.

(kou, prvnizpravy.cz, mainews.ru, foto: arch.)