Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Bolton Johnsonovi: USA s „nadšením" podporují Brexit bez dohody!

Bolton Johnsonovi: USA s „nadšením" podporují Brexit bez dohody!

Pokud se britské orgány rozhodnou „tvrdě“ vystoupit z EU, bude je Washington plně podporovat. Během návštěvy Londýna to řekl poradce pro národní bezpečnost Bílého domu John Bolton, uvedl The Daily Telegraph.

John Bolton, poradce pro národní bezpečnost
14. srpna 2019 - 11:04

Pozoruhodné na článku Telegraphu je ohlušující mlčení evropského mediálního mainstreamu o tom, že Spojené státy zcela otevřeně a nestoudně trhají jednotu Evropské unie a vměšují se tak do jejích záležitostí a ponoukají Spojené království k „tvrdému brexitu“. O to kontrastnější to je, že právě ten samý mediální hlavní proud neustále tvrdí, jak tuto jednotu EU lstivě narušuje Rusko, ačkoliv by si žádný ruský činitel nedovolil hodnotit, a už vůbec ne příklánět se na něčí stranu ohledně problémů EU.

Spojené státy „s nadšením“ podpoří odchod Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Během dvoudenní návštěvy v britském hlavním městě, to řekl poradce pro národní bezpečnost Bílého domu John Bolton, uvedl The Daily Telegraph. Současně politik obvinil evropskou elitu z toho, že s voliči zachází jako s „prosťáčky“.

Po setkání s premiérem Borisem Jonesem a jeho týmem v Downing Street Bolton nastínil plány Washingtonu, které mají po Brexitu směřovat k užší transatlantické spolupráci s Londýnem.

 
Politik uvedl, že americký prezident nařídil administrativě, aby „urychlila“ uzavření komplexní dohody o volném obchodu mezi oběma zeměmi. Současně předpověděl, že strany budou moci překonat neshody v otázkách bezpečnosti, včetně vstupu čínské společnosti Huawei na britský telekomunikační trh.
 
„Hlavním cílem této návštěvy je sdělit, že prezident Trump touží po úspěšném odchodu Británie z EU 31. října," řekl Bolton. Odpověděl na otázku, zda USA podporují „tvrdý“ brexit, a odpověděl: „Pokud se jedná o rozhodnutí britské vlády, budeme ji nadšeně podporovat. S touto zprávou jsem sem přijel: jsme s vámi.“
 
Poradce Bílého domu dodal, že podle jeho názoru evropský blok nespravedlivě zachází se svými voliči. „V EU je takový způsob: když lidé volí jinak, než chce elita, jsou prosťáčci nuceni hlasovat znovu a znovu, dokud není dosaženo požadovaného výsledku," uvedl.

Bolton je nejvýznamnějším členem Trumpovy administrativy, se kterým se Johnson setkal po nástupu do funkce předsedy vlády. Nadšení, s nímž Washington podporuje nového britského vůdce, odráží naději amerických úřadů, že na rozdíl od Theresy Mayové bude otevřenější vůči jeho tvrdé zahraniční politice vůči Číně a Íránu, uvedla publikace.
 
Bolton odmítl předpoklad, že Spojené státy nabídly Británii některé ústupky výměnou za změnu své zahraniční politiky. Poukazoval však na možné sblížení a řekl, že britské úřady mu slíbily, že se „vrátí do výchozího bodu“ a přehodnotí, zda stojí za to umožnit Huawei podílet se na rozvoji 5G sítí v zemi.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)