Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

BuzzFeed: Putin nabídnul plán k normalizaci vztahů s USA

BuzzFeed: Putin nabídnul plán k normalizaci vztahů s USA

Po inauguraci Donalda Trumpa nabídl ruský prezident americkému kolegovi úplnou normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Dokument pod názvem "Obnovení diplomatických, vojenských a zpravodajských kanálů", má k dispozici BuzzFeed.

Donald Trump a Vladimir Putin
13. září 2017 - 11:30

Po třech měsících Donalda Trumpa ve funkci amerického zaslal jeden z ruských diplomatů na americké ministerstvo zahraničí „velmi odvážný návrh“ na plnou normalizaci vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem, informuje BuzzFeed s odkazem na dokument, který má k dispozici.

Putinův návrh, podrobně popsaný, zahrnoval kompletní obnovu diplomatických, vojenských a zpravodajských vztahů mezi zeměmi. Podle kremelského plánu měl být program okamžitě spuštěn.

V dokumentu se píše, že v dubnu Andrei Krutskikh, poradce ruského prezidenta pro počítačovou bezpečnost, se sejde s americkým protějškem, aby diskutovali o "informační bezpečnosti". V květnu, obě země měly mít spolu „odborné konzultace“ o válce v Afghánistánu, íránském jaderném problému, „Situaci na Ukrajině“ a pokusu změnit Severní Koreu do bezjaderné zóny.


Podle Andrew Weisse, viceprezidenta nadace Carnegie, dokument „není ani více ani méně než cestovní mapa pro Spojené státy a Rusko jak normalizovat vztahy“. Podle článku, ale  plán odráží naději Moskvy, že Trump nebude zaujatý proti Rusku za údajné zasahování do voleb.  

„Tento dokument bude prostě ignorovat všechny ty věci, které způsobily zhoršení vztahů, a předstírá, že zásah do voleb a ukrajinská krize neexistuje,“ říká Angela Stent, expertka na politické vztahy.

 
Velvyslanectví Ruska ve Washingtonu odmítlo komentovat tento dokument. "Neinformujeme o uzavřených dvoustranných jednáních, která jsou normální diplomatickou praxí," reagovala pro BuzzFeed ruská diplomatická mise. Úředníci z Bílého domu a ministerstva zahraničí odmítli sdělit, kdo přesně předložil tento dokument, ale nezpochybňovali jeho pravost.

 
„Moskva se zdá, že v plánu podcenila politické síly, kterým čelí Trump a jeho správa  v případě vyšetřování vysoce postavených FBI a Kongresem o údajných tajných jednání  s Ruskem,“ píše se v Buzzfeed.
 
"Putin, si neuvědomuje, že Trumpovy síly nejsou stejné jako jeho. Systém kontroly a rovnováhy, speciální prokurátor a vyšetřovací komise Kongresu svazují Donalda Trumpa,“ uvedl Steven Pifer z Brookings Institution. "Pokud Putin něco chce, Duma a ministerstvo obrany ho poslouchají," říká Angela Stent, „ale v USA, mnoho takových věcí neovlivní Bílý dům, i když za tím stojí prezident."
 
Jeden z úředníků amerického ministerstva zahraničí řekl BuzzFeed, že očekávání Moskvy je nerealistické. Navzdory všem nedávným zklamáním se však Kreml nevzdává naděje na normalizaci vztahů s Bílým domem. Nový ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov v nedávném rozhovoru prohlásil, že Moskva se vždy zajímala o konstruktivní dialog s Washingtonem v otázkách bilaterálního a mezinárodního významu.
 
 (rp,prvnizpravy.cz,buzfeed,foto:arch.)