Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

Bývalý ministr zahraničí Védrine: Ukončí to éru „šťastné globalizace“!

Bývalý ministr zahraničí Védrine: Ukončí to éru „šťastné globalizace“!

Globální krize způsobená pandemií koronaviru ukázala slabost idejí globalizace, odmítnutí hranic a svrchovanosti, uvedl bývalý francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine.

Hubert Védrine, francouzský exministr zahraničí
26. března 2020 - 11:04

Jak uvedl diplomat v rozhovoru s Le Figaro, po skončení pandemie bude svět pravděpodobně muset opustit životní styl založený na neustálém pohybu lidí bez omezení a bariér.

Globální krize způsobená šířením infekce koronaviru, bezprecedentní od války, ukazuje, že skutečné mezinárodní společenství buď neexistuje, nebo není připraveno na globální pandemii, říká bývalý šéf administrativy Francoise Mitterranda a bývalý francouzský ministr zahraničí od roku 1997 2002 Hubert Védrine v rozhovoru s Le Figaro.

Dnes je zřejmé, že ani jedna z mezinárodních struktur (OSN, WHO, G7, G20) není schopna jednat dostatečně rychle a že Evropská unie, jednotný trh a politika hospodářské soutěže byly vytvořeny „pro svět bez tragédií“, je jistý bývalý diplomat. Kromě toho se nepřetržitý a masivní pohyb obyvatel stal problémem.

Současná krize odhalila dříve podceňovanou zranitelnost Francie a dalších zemí: jejich ekonomickou závislost na strategickém zboží. Jak Védrin poznamenává, „ve světě globální ekonomiky nebylo nic jiného vnímáno jako strategicky důležité, kromě vojenské sféry“. Stalo se to souběžně s hlasitým a nepřiměřeným diskreditováním pojmu státní suverenity a její role.

Od nynějška bude muset být přezkoumáno mnoho předchozích chyb a excesů, včetně myšlenky „šťastné globalizace“, tvrdí politik. Ve skutečnosti „šťastná“ globalizace byla pouze pro „chudé v chudých zemích a bohaté v bohatých zemích“ do té míry, dokud zklamání u pracující a střední třídy v rozvinutých společnostech nevedlo k nárůstu populismu. Především je však pravděpodobné, že „dojde k revizi „všeho bezstarostného, hédonistického, individualistického a prázdninového životního stylu “, jehož ztělesněním byl neustálý pohyb „bez omezení a bariér“.


Například v roce 2017 na světě díky cestovnímu ruchu a probíhajícím služebním cestám existovaly 4 miliardy cestujících v letecké dopravě a do roku 2035 (bez pandemie) jich mělo být 8 miliard.

Jak diplomat připomíná, v Evropě se odmítnutí hranic stalo druhem náboženství, které však bylo během období migrační krize vyvolané válkou v Sýrii vážně otřeseno. Dnes se Evropané musí vrátit k pragmatičtějšímu přístupu, je přesvědčen Védrine.

To, co se nyní děje, dá světu mnoho lekcí a provede mnoho změn, věří politik. Podle něj bude po překonání krize budou „silné ekonomické, obchodní a sociální síly setrvačnosti“ vyžadovat návrat k normálu, ale nemělo by dojít k ústupkům a měly by se zachovat omezující opatření. Měl by být vytvořen systém mezinárodní spolupráce mezi vládami - účinnější a bezpečnější, než vágní „globální řízení“, který umožní identifikovat, předcházet, organizovat preventivní opatření a léčbu v případě rizika hrozící budoucí pandemie.

Kromě toho bude nutné zvýšit ekologičnost všech průmyslových odvětví a dopravy, což povede k návratu ekonomických toků na regionální úroveň.


Poučením z dnešní krize by měla být, mimo jiné, revize obecně přijímaného způsobu života a zajišťující „nekonečný pohyb“. Jak Védrine zdůrazňuje, nejedná se samozřejmě o přeměnu 7 miliard moderních lidí zpět na lovce. Podle jeho názoru však stojí za to si uvědomit devastaci způsobenou masovým cestovním ruchem, i když snížení turistického toku vede v mnoha zemích, včetně Francie, k finančním ztrátám.

Pokud jde o Evropu, tato bezprecedentní krize jí možná pomůže osvobodit se od určitých omezení a překážek spojených se mechanismem Evropské unie a dosáhnout lepší kombinace mezi státní suverenitou členských států, která by měla být zachována, a evropskou suverenitou, která by měla nabýt konkrétní podoby, míní bývalý diplomat.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)