Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Bývalý předseda Nejvyšší rady: Ukrajina do pěti let zmizí!

Bývalý předseda Nejvyšší rady: Ukrajina do pěti let zmizí!

Bývalý předseda Nejvyšší rady Vladimir Litvin na televizním kanálu NewsOne řekl, že v případě, že konflikt v Donbasu nebude ukončen do pěti let, pak „Ukrajina nebude."

Ilustrační foto
18. května 2019 - 11:04

„Jestli neskončí za pět let prezidentstství, pak si myslím, že můžeme říci, že Ukrajina nebude,“ prohlásil.

Doporučil také, aby zvolený prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskij spíše vyřešil otázku Donbasu prostřednictvím dialogu se všemi stranami. Litvin dodal, že Kyjev nemá prostředky na pokračování konfliktu, a Ukrajinci chtějí mír a klid.

Pro přímá jednání s Ruskem se podle průzkumu vyjádřily tři čtvrtiny Ukrajinců.

Nově zvolený prezident Ukrajiny Zelenskij již dal nejevo, že je ochoten ohledně Donbasu vést přímé rozhovory s Moskvou. Jestli šlo o reakaci na uvedený průzkum není jasné. Ovšem různé výroky ˇat už do Zelenského nebo jeho týmu, vyvolávají značné rozpaky svojí protichůdností. A určitě si Zelenskij uvědomuje, že nad zemí visí Damoklův meč v podobě ukončení tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území a ztráty miliard dolarů.


Je přitom skutečností, že vztahy Zelenského a Moskvy nezačaly zrovna nejlépe, neboť ohlásil, že bude držet dosavadní kurz ke členství nejen v EU, ale i NATO. Následně jeho poradce prohlásil, že bude pokračovat i ve „válce s Ruskem“. Navíc nebyla ruská strana ani pozvána na jeho inauguraci, která se má konat 20. května.

V poslední době řada ukrajinských činitelů vyslovila temné předpovědi ohledně budoucnosti Ukrajiny. Někteří upozornili, že k rozpadu země může přispět jazykový zákon, který omezuje práva národnostních menšin – Maďarů a Poláků, a především ruskojazyčného obyvatelstva. Otázka vzbouřeného Donbasu je pak klíčová.

Navíc bude muset Zelenskij čelit mnohým radikálním nacionalistům - řadě z nich z armády - požadujících rozhodný vojenský úder na samozvané republiky na jihovýchodě země. Ti budou považovat jakýkoliv odklon od dosavadní politiky - vrátit Donbas a Krym - za zradu.

(kou, prvnizpravy.cz, newsone, foto: arch.)