Svátek má: Erika

Zprávy

Velikost textu:

BZ: Švýcarsko nevěří v možnost války mezi Ruskem a NATO!

BZ: Švýcarsko nevěří v možnost války mezi Ruskem a NATO!

Švýcarská vláda vyhodnotila hlavní hrozby pro rok 2020 a dospěla k závěru, že se země nemusí bát ozbrojeného útoku a horké války v bezprostřední blízkosti svých hranic.

Ilustrační foto
24. února 2020 - 10:15

Místní experti rovněž považují přímý střet mezi Ruskem a NATO za „nepravděpodobný“. Za pravděpodobnější považují hrozby teroristických útoků, kybernetické útoky a přírodní katastrofy.

Švýcarská federální rada dospěla k závěru, že bezpečnostní situace se celkově zhoršila, ale ozbrojený konflikt mezi NATO a Ruskem je „nepravděpodobný“, píše Swiss Basler Zeitung.

Dobrá zpráva pro Švýcarsko: vláda zveřejnila nejnovější studii obsahující analýzu současných hrozeb a zjistila, že vojenské konflikty poblíž Švýcarska jsou v blízké budoucnosti nepravděpodobné. Rovněž je nepravděpodobné, že by se země stala obětí přímého vojenského útoku. Kromě toho podle švýcarských odborníků nelze navzdory modernizaci armád a zbraní všech stran očekávat přímý vojenský střet mezi NATO, kterému by dominovaly USA a Rusko.

Nicméně je přitom rozhodujícím faktorem ve světové politice z pohledu švýcarské vlády přetrvávající rivalita mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem. Podle armádní zprávy pro rok 2020 se bezpečnostní situace celkově zhoršila. V tomto dokumentu uvádí Švýcarská federální rada přítomnost několika stávajících a budoucích hrozeb.

Podle Basler Zeitung je jedna z nich spojena s napětím a vojenskými střety na okraji Evropy. Podle vlády to může mít vliv na Švýcarsko. Současně se neuvádějí žádné zeměpisné názvy ani se neoznačují země v konfliktních regionech. Jména jako východ Ukrajiny nebo jižní hranice Turecka se Sýrií nejsou nikde označeny, zdůrazňuje publikace.


Jako výzvu pro švýcarské bezpečnostní síly zvažuje vláda hrozby, které mohou nastat s malým nebo žádným časem varování a schopností reagovat. Tato nebezpečí představují „teroristické hrozby, které existují roky, které se nezostřují, ale také nemizí“. Teroristické útoky jsou možné kdykoli. Totéž platí pro hrozby v kyberprostoru, informačním prostoru, hrozby z vesmíru a do jisté míry také ze vzdušného prostoru.

Podle švýcarské vlády se kybernetické útoky staly součástí každodenního života stejně jako vlivové operace a satelitní rozvědka. V mnoha zemích je letectvo neustále v pohotovosti. Jsou schopni rychle překonat dlouhé vzdálenosti, včetně invaze do vzdušného prostoru vzdálených zemí a přesného zásahu cílů vzdálených stovky kilometrů daleko. V tomto případě však švýcarské orgány přímo neuvedly jediného možného iniciátora takových akcí, uvádí článek.

Švýcarská federální rada kromě toho vidí možnosti k prohloubení napětí v takzvaných implicitních formách války, kterým mohou být vystaveny i jiné evropské státy. To může mít přímý nebo nepřímý dopad na Švýcarsko. Účelem takových akcí je destabilizovat a paralyzovat stát a jeho společnost. Pro tuto formu konfliktu je typické provádět „vojenské“ akce nejen na zemi a ve vzduchu, ale také v kyberprostoru a informačním prostoru - šířením dezinformací a propagandy k dosažení cílů. Jako příklad uvádějí odborníci situaci na Ukrajině a zaznamenávají průběh „implicitní války“, ve které může být obtížné dlouhou dobu identifikovat agresora.


A nakonec švýcarská vláda učinila jasné prohlášení o další hrozbě - ohledně přírodních katastrof. Vzhledem ke své geografické poloze se Švýcarsko vystavuje přírodním rizikům. Vážnou výzvou zůstává problém změny klimatu, který může vést k „nárůstu počtu povodní, bahenních toků a sesuvů půdy“, a to nejen v horských oblastech. Kromě toho může teplo a sucho vyvolat lesní požáry a nedostatek vody.

Armáda však bude i nadále bojovat proti všem těmto hrozbám, chránit obyvatelstvo a zajistit fungování úřadů a kritické infrastruktury ve spolupráci s civilními útvary. Právě tento vývoj čeká Švýcarská federální rada, uzavírá Basler Zeitung.

(kou, prvnizpravy.cz, bazoline.ch, foto: arch.)