Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Cichocki: Katyň nebo Volyň, mohou za to Ukrajinci!

Cichocki: Katyň nebo Volyň, mohou za to Ukrajinci!

Mezi Varšavou a Kyjevem stále není vyřešena otázka Katyňského masakru, řekl náměstek polského ministra zahraničních věcí Bartosz Cichocki na ukrajinské TV „112“.

Bartosz Cichocki, náměstek polského ministra zahraničních věcí
13. listopadu 2017 - 07:20

Bartosz Cichocki si v rozhovoru pro TV 112 stěžoval na nevyřešené polsko-ukrajinské vztahy během 2.světové války, ale zdá se, že si vše trochu popletl a zaměnil Katyň za Volyň.

„Mezi Polskem a Ukrajinou je nevyřešená i otázka Katyňského zločinu,“ řekl náměstek polského ministra zahraničních věcí Bartosz Cichocki a dodal, že ministerstvo zahraničí nemá dostatek kontaktů s ukrajinskými úřady.“

„Ukrajinská strana nenabízí dostatek řešení, které by přispěly k pokroku v některých bilaterálních otázkách, jde o historický dialog,“ řekl Cichocki, „jde o otázky církevního majetku Římskokatolické komunity a otázky rehabilitace a oslavování Ukrajinské povstalecké armády (UPA) a nedostatek reflexe za Katyňský zločin,“ pokračoval náměstek polského ministra zahraničních věcí.V únoru 1943 zahájily jednotky UPA etnické čištění Volyně (dnešní severozápadní Ukrajina) bestiálním vražděním tamních Poláků. Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyni a Haliči bylo povražděno (1943-1945) jednotkami UPA přes 100 000 polských civilistů (včetně žen, dětí a nemluvňat), dalšího půl milionu Poláků z oblasti uprchlo.Katyňský masakr nebo Katyňský zločin je označení pro povraždění polských válečných i civilních zajatců vězněných v sovětských koncentračních táborech a táborech pro válečné zajatce, které provedla NKVD v roce 1940. Povražděno bylo přibližně 22 000 mužů – zejména důstojníků a příslušníků inteligence.

(rp,prvnizpravy.cz,tv112,foto:arch.)