Svátek má: Jindřich

Zprávy

Velikost textu:

Cichocki: Katyň nebo Volyň, mohou za to Ukrajinci!

Cichocki: Katyň nebo Volyň, mohou za to Ukrajinci!

Mezi Varšavou a Kyjevem stále není vyřešena otázka Katyňského masakru, řekl náměstek polského ministra zahraničních věcí Bartosz Cichocki na ukrajinské TV „112“.

Bartosz Cichocki, náměstek polského ministra zahraničních věcí
13. listopadu 2017 - 07:20

Bartosz Cichocki si v rozhovoru pro TV 112 stěžoval na nevyřešené polsko-ukrajinské vztahy během 2.světové války, ale zdá se, že si vše trochu popletl a zaměnil Katyň za Volyň.

„Mezi Polskem a Ukrajinou je nevyřešená i otázka Katyňského zločinu,“ řekl náměstek polského ministra zahraničních věcí Bartosz Cichocki a dodal, že ministerstvo zahraničí nemá dostatek kontaktů s ukrajinskými úřady.“

„Ukrajinská strana nenabízí dostatek řešení, které by přispěly k pokroku v některých bilaterálních otázkách, jde o historický dialog,“ řekl Cichocki, „jde o otázky církevního majetku Římskokatolické komunity a otázky rehabilitace a oslavování Ukrajinské povstalecké armády (UPA) a nedostatek reflexe za Katyňský zločin,“ pokračoval náměstek polského ministra zahraničních věcí.



V únoru 1943 zahájily jednotky UPA etnické čištění Volyně (dnešní severozápadní Ukrajina) bestiálním vražděním tamních Poláků. Polští historici odhadují, že na ukrajinské Volyni a Haliči bylo povražděno (1943-1945) jednotkami UPA přes 100 000 polských civilistů (včetně žen, dětí a nemluvňat), dalšího půl milionu Poláků z oblasti uprchlo.



Katyňský masakr nebo Katyňský zločin je označení pro povraždění polských válečných i civilních zajatců vězněných v sovětských koncentračních táborech a táborech pro válečné zajatce, které provedla NKVD v roce 1940. Povražděno bylo přibližně 22 000 mužů – zejména důstojníků a příslušníků inteligence.

(rp,prvnizpravy.cz,tv112,foto:arch.)