Svátek má: Zora

Zprávy

Velikost textu:

Daily Mail: Vědci - směřujeme k apokalypse ve stylu Terminátora?

Daily Mail: Vědci - směřujeme k apokalypse ve stylu Terminátora?

Podle zprávy Daily Mail odborníci z Cornell University ve své nové zprávě uvedli rizika spojená se stále aktivnějším zaváděním umělé inteligence do jaderné výzbroje.

Ilustrační foto
14. ledna 2020 - 10:15

Podle vědců se stroje mohou „vymknout z kontroly“ a vyvolat „apokalyptickou válku“, takže je lepší nechat hlavní rozhodnutí o použítí jaderných zbraní na člověku.

Vědci varují, že přenos kontroly nad jadernými zbraněmi na umělou inteligenci by mohl skončit „apokalyptickou válkou ve stylu Terminátora“, uvedl The Daily Mail.

Ve své nové zprávě experti na Cornell University of America v Ivy League tvrdí, že neustále rostoucí posun k automatizaci a robotice by mohl způsobit, že se stroje „vymknou kontrole“ a vyhlásí válku proti lidstvu - stejně jako v sérii science fiction filmů Terminátor s Arnoldem Schwarzeneggerem.

Podle odborníků, ve snaze „dohnat USA, pokud jde o vojenský potenciál“, se Rusko a Čína začínají více spoléhat na technologie umělé inteligence, které v budoucnu mohou představovat rizika, která nejsou světu známa. Moskva například již začala pracovat na torpédech bez posádky jaderných ponorek „Poseidon“, dříve známých jako „Status-6“.


Kromě toho se země mohou rozhodnout aktivněji využívat umělou inteligenci v systémech včasného varování. A tady, jak vědci připomínají, historie ukazuje, že rizika mohou být také velká. Mnozí si jsou vědomi incidentu z roku 1983, kdy sovětský důstojník Stanislav Petrov ignoroval signál systému k vypuštění amerických raket. Petrov si uvědomil, že signál byl falešný, a tak zachránil svět před možnou jadernou válkou mezi Spojenými státy a Ruskem.

Odborníci uznávají, že v určité podobě může automatizace jaderných zbraní zvýšit spolehlivost a stabilitu takových systémů. Umělá inteligence může sbírat data a provádět analýzy, které pak použije vojenské vedení.

„Při modernizaci jaderných arzenálů by se velení mělo snažit používat počítačové systémy ke snížení rizika náhodných incidentů, falešných poplachů a zvýšení lidské kontroly nad operacemi používajícími jaderné zbraně," doporučili vědci.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)