Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Demografové vystavili Ukrajině nepříjemnou diagnózu!

Demografové vystavili Ukrajině nepříjemnou diagnózu!

Do roku 2050 se počet obyvatel Ukrajiny sníží o 5,5 milionu lidí. Podle prognóz demografů se počet lidí v produktivním věku sníží, a naopak se zvýší počet důchodců s rostoucím věkem.

Ilustrační foto
14. listopadu 2017 - 10:10

Jak uvedl portál „Glavnoe" tuto předpověď provedl Ústav demografie a sociálního výzkumu M. V. Ptuhiho.

Jak poznamenali výzkumníci, dále se sníží počet lidí zaměstnaných ve věku (20-59 let) -  o 6,6 milionů lidí. Počet lidí ve věku 60 let a starších se zvýší o 2,6 milionu, a jejich podíl na (stárnoucí sazbou) populaci vzroste na 33%.

Korelace výdělečně výdělečně činných ve věku (20-59 let), a a těch ve věku odchodu do důchodu (60 let a starší) se sníží ze současných 2,6 milionu až na 2 miliony počátkem 30. let a až na 1,5 milionu ke konci prognózovaného období.
 
Podle vedoucí vědecké pracovníce Ústavu demografie Lydie Tkačenkové je třeba, aby se minimalizovaly negativní důsledky demografických změn, přehodnotit cíle a politické nástroje ve všech oblastech.
 
„Přijetí na národní úrovni akčního plánu ke stárnutí, a to i v deklarativní podobě, by bylo potvrzením pochopení složitosti této záležitosti, a pozorností k situaci starších lidí, bylo by možné, vytvořit úkoly na zcela novém kvalitativním formátu, včetně zapojení veřejnosti pomoci a dárcovství," prohlásila Tkačenková.
 
Současně publikace uvádí, že 53% mladých lidí je připraveno navždy nopustit Ukrajinu za zajímavou prácí a kvůli válce v Donbassu. V roce 2016 studie ukázaly, že čtvrtina ukrajinských mužů chce opustit zemi, a to i kvůli mobilizaci a odvodů do ozbrojených sil. V důsledku toho mladí a talentovaní lidé opouštějí Ukrajinu.

 
Ministerstvo školství v roce 2018 plánuje zvýšit financování soutěží vědeckých prací mladých vědců s cílem povzbudit je, aby zůstali pracovat a studovat na Ukrajině.
 
„Nyní Ukrajina zažívá významný odliv mladých vědců do zahraničí, kde mohou pracovat na moderním zařízení, pokračovat ve své vědecké kariéře. Snažíme se tuto situaci změnit. Jedním z nástrojů je speciální soutěž, kterou jsme zavedli výhradně pro týmy mladých vědců v roce 2016,“ uvedla ministryně školství a vědy Lilija Grinevičová.


Je však zřejmé, že se jedná jen o malou výseč (navíc v podobě slibů), která celý demografický problém Ukrajiny neřeší. Oligarchický a kleptokratický systém na Ukrajině, který se upevňoval s každou novou vládou, a vedl ke snížení životní úrovně obyčejných Ukrajinců a omezení perspektiv pro mladé, byl doveden k vrcholu v podobě pomajdanské oligarchické elity, která rozpoutala občanskou válku na jihovýchodě země. Systémová opatření by tedy musela zákonitě začít od ní.

(kou, prvnizpravy.cz, glavnoe.ua, foto: arch.)