Svátek má: Pavla

Zprávy

Velikost textu:

Denuklearizace Severní Koreje je nedosažitelným cílem

Denuklearizace Severní Koreje je nedosažitelným cílem

Evropa musí zasáhnout do sporu o Severní Koreu jako „hlas rozumu“, říká v rozhovoru s Tagesspiegel předseda  mnichovské Konference pro bezpečnost, Wolfgang Ischinger.

Ilustrační foto
12. září 2017 - 07:20

Poslední jaderný test Severní Koreje se setkal s protesty po celém světě. Spojené státy vyzývají k závažnému trestu v Bezpečnostní radě OSN, k zastavení dodávek ropy.  V současné době neexistuje žádný jiný způsob, jak snížit napětí, než nabídnout rozhovory s režimem v Pchjongjangu, říká Wolfgang Ischinger, šéf Mníchovské bezpečnostní konference.

Pane Ischingere, co může udělat EU, aby zmírnila  severokorejský konflikt?
Neexistuje žádná zvláštní role pro Německo. Může se jednat pouze o to, že EU bude mít  jasné společné stanovisko a tím může přispět k deeskalaci. Potřebujeme tichou a obezřetnou diplomacii. Právě zde může EU podpořit ty, kdo mají zájem o deeskalaci. Důležité je však to, že my v Evropě bychom neměli podléhat iluzi, že problém je daleko a že se nás přímo netýkáme. To by mohlo být tragické, a proto je důležité, aby EU zasahovala jako hlas zprostředkování a rozumu.

Nejdůležitější ve stávající silně zahřáté atmosféře je jasně definovat západní cíle. Musí být jasné, že Západ nepožaduje změnu režimu. Musíme si také uvědomit, že v blízké budoucnosti je denuklearizace Severní Koreje nedosažitelným cílem snů. Co by mohlo být pravděpodobně dosaženo, je dvojí zmrazení, Severní Korea upustí od dalších zkoušek, na oplátku, například mohou být zrušeny jihokorejsko-americké manévrů, které jsou hodnoceny Severní Korejí jako agresivní. Abyste toho dosáhli, může být užitečné pokračovat v otáčení sankčního šroubu. Hlavním bodem však je, že Severní Korea se obává, že se Západ snaží o politické demaskování režimu. Proto jsou prvky dialogu a vyjednávání přinejmenším stejně tak  důležité jako sankce.


Jaké možnosti by byly k dispozici pro zvýšení tlaku na režim?
Širší sankce budou mít smysl, pokud budou dohodnuty vzájemně v Radě bezpečnosti OSN. Spolupráce s Čínou je klíčem k úspěchu každé diplomatické iniciativy proti Severní Koreji. Jedná se o to přimět Čínu k odpovědné vedoucí úloze. Otázka zpřísnění proto závisí na tom, zda a v jakých oblastech by Čína přispěla k tomuto zpřísnění. Účinné rozšíření sankcí by mělo dopad zejména na čínský obchod se Severní Koreou.


Skutečné sankce by situaci nezhoršily - vzhledem k vnitřní nestabilitě by mohla být Severní Korea ještě nepředvídatelnější?
Proto jsou přesné informace tak důležité. Mezinárodní společenství musí poskytnout jasné alternativy Severní Koreji. Severní Korea musí zjistit, že neústupnost povede k ještě většímu mezinárodnímu tlaku a snižuje prostor pro vyjednávání. Mělo by být jasné, že  naopak zmrazení testů povede k omezení sankcí. Mělo by také být jasně uvedeno, že žádný ze států Bezpečnostní rady, včetně USA, nezaútočí na Severní Koreu, pokud nebude reagovat na severokorejský útok. Takže výslovné zřeknutí se preventivního úderu.

Wolfgang Ischinger je od roku 2008 předsedou Konference pro bezpečnost v Mnichově.

(rp,prvnizpravy.cz,tagesspiegel,foto:mp)