Svátek má: Lada

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Největší manévry NATO na německé půdě pod palbou levice!

Die Welt: Největší manévry NATO na německé půdě pod palbou levice!

Spojené státy uspořádají za posledních 25 let největší vojenské cvičení v Evropě, nazvané „Defender 2020“ („Ochránce 2020“), píše Die Welt.

Ilustrační foto
5. října 2019 - 10:10

Bude to zkouška na přesun jednotek NATO do Polska a pobaltských zemí. Tyto manévry mají údajně posílit „panevropskou a euroatlantickou bezpečnost“, ale německá Die Linke je přesvědčena, že se jedná pouze o řinčení zbraní, které nevyhnutelně povede ke zhoršení situace.

Německo se stane dopravním a logistickým uzlem pro nová americká vojenská cvičení, uvádí Die Welt. Manuály Defender 2020  budou zkouškou přenosu jednotek NATO do Polska a pobaltských zemí, vysvětluje publikace. Budou největšími manévry tohoto druhu za posledních 25 let. K jejich přepravě přes Atlantický oceán přemístí USA 20 000 vojáků, tanky a vojenské vybavení pro celou divizi. Manévrů se zúčastní také 15 dalších zemí - členů Severoatlantické aliance.


Bundeswehr bude pomáhat při provádění cvičení. Na cvičišti v Berge budou postavena tři střediska, která budou doprovázet konvoj i čerpací stanici. Tyto manévry se provádějí s cílem zajistit, aby v případě války mohl být přes Atlantský oceán a Evropu přepravován velký kontingent. Německo má velký zájem na tom, aby dokázalo, že se vypořádá s klíčovou úlohou dopravního a logistického centra, a tím významně přispělo „k posílení panevropské a euroatlantické bezpečnosti“.

„Naproti bude Rusko na tato cvičení reagovat, a v důsledku dojde nevyhnutelně k dalšímu zhoršení situace," uvedl Alexander Neu, zástupce Die Linke ve výboru pro obranu v Bundestagu. Podle něj slovo „deeskalace“ zmizelo ze slovníku NATO. Politik požaduje „v žádném případě účastnit cvičení a neposkytnout německé území pro toto řinčení zbraněmi.“

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)