Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Do Rzeczy: Putina vidíme za každým keřem – a Rusko jako absolutní zlo!

Do Rzeczy: Putina vidíme za každým keřem – a Rusko jako absolutní zlo!

Varšava nevidí v podobě Moskvy konkurenta, partnera nebo hrozbu, ale pouze absolutní zlo, napsal kriticky polský novinář Jan Fedorczuk na portálu Do Rzeczy.

Putin může za všechno
21. dubna 2019 - 04:20

Obviňuje pak hlavu Ruska za všechny změn ve světě a staví na piedestal všemocného darebáka, který chce pouze dobýt svět. Tato pozice je však oslepující, protože Poláci, kteří nechtějí znát Rusko, jsou proti němu bezbranní.

Navzdory uplynulým letům je dnes dobře známé prohlášení polského státníka Romana Dmowského „Poláci nenávidí Rusko více, než mají rádi Polsko“, což se zdá být relevantní dnes, uvedl polský novinář Jan Fedorczuk. „V Rusku nevidíme konkurenta, partnera ani hrozbu, ale pouze absolutní zlo. Taková pozice zaslepuje a znemožňuje si všimnout skutečné hrozby, která na Východě čeká. Nechceme znát Rusko a pokud nechceme znát Rusko, pak se ve vztahu k němu staneme bezbranní,“ vysvětlil autor.
 
Poláci jsou přirozeně emocionálně političtí. Ale na světě není žádná jiná země, na kterou by byli hysteričtější než na Rusko, zdůraznil.
 
„Pokud Rusko uznáme za potenciální a největší hrozbu pro Polsko, pak je zřejmé, že bychom o něm měli vědět co nejvíce,“ poukázal novinář. Proto, když se na polském trhu objeví jedinečná kniha historika a politologa Leszka Sikulského, věnovaná politickému myšlení Alexandra Dugina, polská výzkumná centra bojkotují takovou iniciativu, než aby vedla nestrannou diskusi.
 
Nad touto reakcí by bylo možné mávnout ruskou, kdyby to nebylo jen proto, že se jedná pouze o příznak určitého, širšího fenoménu, který se objevil mezi polskou elitou. „Rusko v naší představivosti se stalo absolutním zlem. A Putinovo srovnání s Hitlerem nebo Stalinem se pro nás stalo každodenní praxí,“ varoval autor.
 
Zlověstného Putina, který v noci přemýšlí, jak dobýt svět, vidí Poláci téměř všude: za každým keřem, na každém rohu a v každé uličce. Putin na všechno položil svoji ruku. Putin manipuloval s volbami ve Spojených státech a zároveň byl zodpovědný za protest „žlutých vest" ve Francii. Je to on, kdo je zodpovědný za vítězství Orbána v Maďarsku, stejně jako za úspěch Kaczynského v Polsku.
 
„Změnili jsme hlavu Ruska na moderního Saurona. Tolkienův Sauron - je esencí zla a není s ním možné jednat. Je to velmi pohodlné. Máme-li Putina, který není vůbec nebezpečný, prostě zlo do morku kostí, pak se automaticky zbavíme procesu myšlení na jeho účet,“ konstatoval Fedorczuk.
 
Obviňují ho, Rusko ze všeho, co chtějí, a Poláci se tak stávají slepými. „Nechápeme, že Orbán, Kaczynski, Trump, Le Pen a tak dále - že všichni jsou především výsledkem konkrétních změn v těchto zemích a společnostech,“ poukázal.


Nedávno bylo možné pozorovat další projev tohoto trendu: bývalý ministr obrany Polska Anthony Macierewicz uvedl, že konflikt na linii Polsko - Izrael byl vyvolán Ruskem. Moskva samozřejmě není proti rozpoutání tohoto konfliktu, ale to nezmění skutečnost, že to nebylo způsobeno zlověstným Putinem, ale pouze nejbližším spojencem Polska, Benjaminem Netanjahuem a hrami, které vede pro domácí politické účely.
 
Autor zároveň poznamenal, že „putinocentrismus“ se netýká jen vládnoucí strany v Polsku. Polská opozice, obviňující Rusko, vlastně nechce pochopit, proč v roce 2015 vyhrála strana Právo a spravedlnost (PiS) volby. A pokud nechápe, co se vlastně stalo v zemi, bude PiS u moci alespoň do roku 2027. Před několika lety nebylo dovoleno, aby se Kaczynski dostal k moci, protože každý si myslel, že začne válku, a pak to byl Kaczynski, ne Putin, který byl vnímán jako faktor destabilizující mezinárodní řád.
 
„Co dělat? Na tuto leninskou otázku je jen jedna odpověď - jednat s Ruskem bez zbytečných emocí. Vidět v Moskvě skutečného protivníka, který má své vlastní plány pro Polsko, stejně jako Spojené státy, Německo nebo Izrael. Buďme vzdělanější, buďte ostražití a nenechávejme se ovládat hysterií,“ uvedl autor.
 
Současně, v dlouhodobém horizontu má Vladimir Putin v podstatě jednu větu pro Polsko - postavení blízké cizí země. O tom je dostatek důkazů: přinejmenším rozhovory mezi ruským prezidentem a Angelou Merkelovou, během které hlava Ruska zdůraznila, že by bylo pro Evropu nejlepší, kdyby se vrátila do doby, kdy Německo a Rusko měly společnou hranici, zdůraznil (pro toto tvrzení není ale dostatek podkladů - pozn. red.).

„Když jsme si toho vědomi, neměli bychom dovolit strachu, aby nám diktoval, jak bychom měli jednat. Nejhorší věc, kterou můžeme udělat, je následovat cestu odborníků z Polského institutu pro mezinárodní záležitosti a Institutu východních studií - to znamená zavřít oči, zacpat si uši a zůstat slepý vůči světu kolem nás, křičet o všemocném a špatném Putinovi, který zapálil svět . S takovým postojem nás spojenci NATO - USA ani EU - Německo nebudou brát vážně. A koho z nich bychom si měli vybrat,“ dodal polský novinář Jan Fedorczuk na portálu Do Rzeczy.

(kou, prvnizpravy.cz, dorzeczy.pl, foto: arch.)