Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Ekonom: Německo vydrží v karanténě pouze dva měsíce!

Ekonom: Německo vydrží v karanténě pouze dva měsíce!

Německá ekonomika může v karanténě přežít pouze dva měsíce, uvedl prezident Leibniz Institute for Economic Research v Halle Reint Gropp v rozhovoru pro noviny Mitteldeutsche Zeitung.

Ilustrační foto
29. března 2020 - 04:20

Podle odborníka povede delší izolace k „dramatickým důsledkům“. Podle jeho prognózy se sníží HDP federální republiky každý měsíc o tři procenta a díky kumulativnímu efektu za dva měsíce se tento ukazatel sníží o deset procent a za tři - ještě více.

Postoj ekonoma odráží současný spor ve vyspělých zemích, kde ekonomické kruhy usilují o zachování možného restartu ekonomiky a zdravotnických opatření na macimální ochranu proti šíření viru, který ještě nedosáhl svého vrcholu.

Reint vyjádřil názor, že boj proti koronaviru by měl jít cestou „jemnějších opatření“.

„Ten, kdo je zdravý, může a měl by pracovat. Pacienti zůstávají doma. A ti, kteří jsou ohroženi, to znamená, že každý, kdo má více než 65 let a který dříve onemocněli, se musí zajistit maximální izolace,“ uvedl ekonom.


Nicméně nepopřel, že by se mělo poslouchat stanovisko lékařů. Přesto se Reint domnívá, že by měla být opatření proti koronaviru adresnější, jinak bude poškození ekonomiky tak silné, že bude mít také dopad na zdraví obyvatelstva, a obnova ekonomiky bude vyžadovat spoustu peněz a zdrojů.

Světová zdravotnická organizace 11. března označila vypuknutí nové infekce koronaviry COVID-19 za pandemii. Podle posledních údajů WHO je na světě infikováno více než 510 tisíc lidí, zemřelo přes 23 tisíc lidí. V samotném Německu bylo identifíkováno bezmála 50 tisíc osob s nákazou koronaviru.

(kou, prvnizpravy.cz, mz-web.de, foto: arch.)