Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Exvelvyslanec: Historka o chemickém útoku je fiaskem rozvědky USA!

Exvelvyslanec: Historka o chemickém útoku je fiaskem rozvědky USA!

Trumpovi poradci udělali špatnou službu prezidentovi, když přijali za své zprávy džihádistů o použití chemických zbraní v Sýrii, uvedl bývalý britský diplomat Peter Ford.

Peter Ford, exvelvyslanec Velké Británie v Sýrii
19. dubna 2018 - 11:05

V rozhovoru pro televizi Fox News řekl, že očividně nebyl šéf Bílého domu informován, že objekty vybrané jako cíle pro americké střely, byly nedávno kontrolovány mezinárodními inspektory.

Redaktor Fox News: Jak víte, v pátek jsme vypálili spoustu raket na Sýrii, přičemž naši vojáci jsou stále v této zemi. Otázka zní: Proč? Co to všechno znamená?

Říká se nám, že Asadova vláda použila proti své civilní populaci chemické zbraně. Třeba to tak bylo. Ale je to opravdu divné. Asadova armáda se již chystala vyhrát a chemický útok pouze oslabil jeho pozici na mezinárodní scéně. Proč by to měl udělat?

Stejný náhled nedávno vyjádřil senátor Rand Paul.

Rand Paul, americký senátor: „Myslím, že tohle není zbytečná otázka. Podle mého názoru je buď Asad nejtemnějí diktátor na planetě Zemi, nebo to neudělal. Protože - jen se zamyslete! - už více než rok ve válce vítězí. Jediná věc, která mobilizuje oponenty Asadova režimu na světě, jediná věc, která nás přiměje zasáhnout, je použití chemických zbraní ...“

Fox: Takže co v tomto příběhu skutečně víme? Jaké otázky bychom měli položit? Jaké otázky se můžeme předložit, pokud nechceme, abychom byli označeni za zahraničními agenty?

Peter Ford byl britským vyslancem v Sýrii. Nyní pracuje v organizaci, která je popsána jako „proasadovská“, ačkoli on sám by ji mohl ocharakterizovat. Nyní je s námi v kontaktu. Děkujeme, že jste našel čas, pane velvyslanče!

Američtí novináři nenašli v Dúmě důkazy o chemickém útoku!

Řekněte nám ... Víte hodně o Sýrii, mluvíte plyně arabsky a pečlivě sledujete, co se děje. Co víme, co je známo vaší a naší vládě o původu tohoto chemického útoku?

Peter Ford:"Není důvod pro tvrzení, že tam došlo k chemickému útoku. Jsou reportáže západních novinářů, kteří včera navštívili Dúmu včera a nenašli nikoho, kdo by potvrdil chemický útok. Dokonce navštívili nemocnici, kde byly vytvořeny ony videa, mluvili s lékaři – jména těchto lékařů jsou známa, vše lze to zkontrolovat - a ti řekli, že žádný chemický útok nebyl. A že došlo k obyčejnému bombardování, kvůli němuž se do nemocnice dostali lidé, otráveni dýmem. A potom došlo k následujícímu: „Bílé přilby", pomocný lékařský personál džihádistů, začal křičet: „Plyn!“ - rozséval paniku, a všichni se chovají jako při ochraně před chemickým zásahem vzali hadice s vodou a respirátory ... Mezitím to vše pečlivě natáčel na video a zaslali (na internet) bohatých bohatých arabských zemí. A je pravděpodobné, že jsme byli oklamáni, že nás obelhali. Myslím, že poradci velmi špatně posloužili svému prezidentovi. Nezvládli nepohodlné otázky, například o tom, kdo jsou tyto „Bílé přilby". Řekli prezidentovi, že tito lidé pomáhali řezat hlavy a doslova na kusy? A považuje tyto lidi za dobré svědky? Bylo to prezidentovi řečeno? Myslím, že ne.“

Fox: Dovolte mi, abych vás přerušil, a řeknu následující. Jsem trochu v nevýhodě, protože nemluvím arabsky, já nevím, co se stalo, prostě nemám tušení. Ale  co vím jako pozorovatel vládní práce: Před zahájením útoku, je třeba vysvětlitsvým lidem, proč to děláte, a vysvětlit to přesvědčivě. Nakonec máme tady demokracii. ... Žádná z vlád se neobtěžovala to udělat. Stručně: co si myslíte, jaký to mělo smysl? Skutečný význam.

Peter Ford: "Nemyslím, že vůbec má nějaký smysl. Ta operace byla zbytečná. Koneckonců, dokonce i objekty, které byly zasaženy, tak ne tak dávno - v listopadu loňského roku - byly kontrolovány. Mezinárodními inspektory, kteří tam jsou nyní. Řekli poradci prezidentovi, že nedávno došlo k inspekci a bylo vyhlášeno, že je vše čisté? Mám podezření, že prezident nebyl seznámen s fakty. Takže ho poradci oklamali, projevili extrémní lehkomyslnost a nefungovala správně rozvědka. Má to jsou všechny známky zpravodajského fiaska."

Fox: Ano. A takové věci neprocházejí beze stopy, zůstanou dlouho v paměti. Pokud je veřejnost uvedena v omyl, nezapomene na to.

 (kou, prvnizpravy.cz, foxnews.com, foto: repro fox news)