Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Forbes: V očích světa nebyly USA vůdcem, ale samolibým idiotem!

Forbes: V očích světa nebyly USA vůdcem, ale samolibým idiotem!

Ještě před pěti lety obyvatelé Ukrajiny považovali za nejnebezpečnější zemí na světě Spojené státy, a ne Rusko, s údivem poznamenal Kenneth Raposa, novinář amerického Forbesu s odvoláním na výsledky celosvětového průzkumu v roce 2013.

Ilustrační foto
17. února 2018 - 04:20

Nicméně i dnes, podle výzkumu, většina Ukrajinců není ochotna akceptovat Ameriku jako světovou jedničku, a lidé na celém světě by raději viděli za hlavu svého státu Vladimira Putina, ne Donalda Trumpa, uvedl autor.

„V nedávné době (před pěti lety) se Ukrajinci více znepokojovali tím, jakou zkázu jim a celému světu přinesou Spojené státy, než o těch ošklivých zrádných Rusech, což slyšíme každý den,“  poznamenal s překvapením Kenneth Raposa.

O tom svědčí i mapa, kterou britské noviny The Independent zveřejnily na Twitteru 14. února, a která jasně ukazuje, které země se zdají být nejnebezpečnějšími na světě.Mapa nejhorších států na světě
 
„Podle průzkumu z roku 2013 ... všichni se nás báli i v letech Obamy!" je ohromen autor. Nicméně tento průzkum byl proveden rok před „ruským připojením Krymu" a dva roky předtím, než „separatisté podporovaní Ruskem zničili většinu Donbasu". Kdyby se průzkum uskutečnil dnes, byly by jeho výsledky jiné? klade si otáku novinář.
 
Najít odpověď pomůže poslední studie s názvem Světový průzkum lidských zdrojů, které provedl Gallup. Podle jeho výsledků by jen 15% Ukrajinců rádo vidělo USA jako světového vůdce. „To znamená, že 85% Ukrajinců bude teoreticky proti myšlence světa, ve kterém vůdčí pozice patří Washingtonu," upozornil Raposa.
 
Bipolární svět, vedený Ruskem a Spojenými státy, byl vybrán 20% Ukrajinců. Většina z nich (53%) upřednostnila možnost, kdy žádná z těchto zemí nebude vůdcem. Pokud jde o volbu mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem coby vůdcem své země, Ukrajinci svůj názor rozdělili téměř rovnoměrně: 23% respondentů na Ukrajině by zvolilo Putina, a 22% - Trumpa. Většina Ukrajinců hlasovala pro Ukrajince, píše autor.
 
Podle prezidenta Asociace Gallup International Kancho Stoycheva, „prezident Trump ve světě nevyvolává sympatie, a obyvatelé planety nyní odmítají přijmout myšlenku amerického globálního vedení“. „Možná. Jenže mapa z roku 2013 nevystavuje příznivější světlo pro Ameriku ani před trumpovským obdobím," konstatoval novinář.

Německý ministr zahraničí: USA ztratily svůj status světového lídra!

Podle této mapy, „se Spojené státy ve světě považovaly za samolibého idiota už před pěti lety“, poukázal autor s tím, že Amerika byla uznána jako „nejhorší“ zemí v Mexiku, Brazílii a Argentině uprostřed Obamova prezidentství. Polsko bylo jedinou zemí, která považovala za nejstrašnější Rusy.

 
Při výběru mezi Putinem a Trumpem jako hlavou svých státu si účastníci průzkumu Gallupu po celém světě vybrali prvního. Pro ruského prezidenta hlasovala téměř třetina respondentů, zatímco 17% respondentů si zvolilo amerického vůdce.
 
Pro ty, kteří považují Trumpa za loutku Putina, není takový výsledek překvapující, poznamenal ironicky autor.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch, mapa: twitter)