Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Fox News: S Íránem je to uměle vytvořená krize!

Fox News: S Íránem je to uměle vytvořená krize!

Teherán neusiluje o konflikt s Washingtonem a není nutná americká vojenská přítomnost v Perském zálivu, prohlásil vysloužilý plukovník Douglas McGregor na Fox News.

Letadlová loď USS Abraham Lincoln
17. května 2019 - 04:20

Podle McGregora „jestřábi“ provokují Írán, přičemž v případě války se všechny „velké mocnosti kontinentu" postaví proti Spojeným státům.

Poradce pro národní bezpečnost John Bolton by chtěl víc než cokoliv jiného válku s Íránem. Pro něj by to bylo jako Vánoce, Den díkůvzdání a narozeniny v jedné láhvi! Díky Bohu, John Bolton nevelí ozbrojeným silám. Velí jim prezident Trump. Otázkou je, jaký vliv má Bolton v Bílém domě.

Minulý týden Bolton oznámil, že poslal do Perského zálivu skupinu úderných lodí a bombardérů, aby Írán „zadržel“. New York Times nyní uvádí, že prezident předložil plán na nasazení 120 tisíc amerických vojáků na Blízkém východě. Podle prezidenta tato zpráva není pravdivá.

Otázka: Plánujete vyslat 120 000 vojáků na Blízký východ jako reakci na Írán?

Donald Trump, prezident Spojených států:„Myslím, že je to falešná zpráva. Jasné? Mohl bych to udělat? Samozřejmě! Ale neplánovali jsme to. A doufám, že k tomu nedojde.  A kdyby to tak bylo, poslali bychom mnohem více vojáků!“

Odpověď je samozřejmě flexibilní. Stále však neexistuje odpověď na obecnější otázku: jak válka s Íránem obecně slouží americkým zájmům? Je čas odpovědět na tuto otázku! A Fox News se zeptala Douglase McGregora - plukovníkem v záloze, autora knihy „Vítězný faktor“.

Fox: Co znamená přítomnost naší skupiny úderné skupiny v Perském zálivu?

Douglas McGregor: Mluvíme o uměle vytvořené krizi. V rozvědných datech není nic nového. Pracujeme tam několik let: my i Íránci měli zájem zničit stejného nepřítele - IS.

Vždy jsme věděli, že existuje tření a nepřátelství. Podařilo se nám vyhnout jakýmkoliv problémům. Iránci se také vyhnuli jakýmkoliv problémům. Je tedy těžké uvěřit, že nyní potřebujeme v Perském zálivu skupinu bojových nosičů, stejně jako stovky leteckých jednotek, které létají z celého světa, aby Írán zastrašovaly, aby nás neútočil. Nic nenaznačuje, že by nás Írán chtěl napadnout. Naopak si myslím, že se chtějí za všech okolností vyhnout jakémukoli konfliktu s námi.


Fox: Tak proč to děláme? A jaké jsou možné důsledky?

Douglas McGregor: Podle mého názoru, iniciátoři toho všeho, kteří přesvědčili prezidenta, aby přijal taková opatření, přiznejme si to, doufají, že pokud soustředíte obrovské americké síly v těsné blízkosti Íránu, na takovém prostoru, jako je Perský záliv, který je široký jen 220 mil, něco se stane, něco se pokazí. Je to podobné hrozícímu incidentu v Tonkinu, pouze s raketami (Pro USA byl incident v Tonkinském zálivu záminkou pro válku se severním Vietamem – pozn. red.).

Je to pro nás výhodné? Je těžké si představit, jak to může být pro nás ziskové. Než podniknete jakékoli kroky, měli byste vždy zvážit, co tím můžete získat, co můžete ztratit.

Co vyhrajeme? Mělo by to přesvědčit Íránce, že by si neměli uchovávat další množství obohaceného uranu? Nebo je donutit, aby se podřídili požadavkům pana Pompea? Pokud ano, pak je podle mého názoru směšné. Nevidím žádný důkaz, že se to stane.

Je to zamýšleno jako klín mezi Ruskem a Čínou? Myslím si, že to naopak dovede všechny velmoci kontinentu postavit se proti nám! Budou vnímat naše jednání proti Íránu jako předchůdce opatření, která proti nim můžeme přijmout v budoucnu.

Takže nevidím žádné výhody pro prezidenta, ale vidím jeho ztráty. Nedokážu si představit, jak  dosáhne znovuzvolení. Nedokážu si představit, jak v Perském zálivu dosáhne alespoň nějakého prospěchu pro Spojené státy a Američany.

Fox: Ale v naší zahraniční politice usiluje relativně velká skupina lidí o válku s Íránem!

Douglas McGregor: Bohužel, v případě generála Mackenzieho, který nedávno mluvil s Nadací pro obranu demokracie se nazval se „osobou nakloněnou k akci“ ... Chtěl bych, aby generálové byli více nakloněni myslet! V tuto chvíli by měl být velmi znepokojen druhotnými důsledky jakéhokoli z našich činů v Perském zálivu.

Rusové nejsou nečinní. To vše velmi pozorně sledují. Pokud začneme jednat a zapojíme se do krvavých bitev s Íránci, zasáhnou! A ocitneme se v situaci bez snadné cesty k ústupu. Číňané tam také pošlou to, co mohou. Mimochodem, Turci, kteří necítí lásku Íránců, zde vidí něco, v čem by pro ně bylo užitečné se účastnit. To pro Spojené státy není dobré.“

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews, foto: arch.)