Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Italský soud zablokoval výpůjčku díla Leonarda da Vinci do Louvru

Italský soud zablokoval  výpůjčku díla Leonarda da Vinci do Louvru

Italský soud zablokoval výpůjčku kultovní skici Vitruviánský muž (Vitruvian Man) od Leonarda da Vinci do pařížského muzea Louvre.

Leonardo da Vinci: Vitruviánský muž
10. října 2019 - 09:01

Světově proslulé umělecké dílo se mělo objevit koncem tohoto měsíce na výstavě, která připomene 500.výročí úmrtí umělce.

Je to součást řady děl Leonarda a Raphaela, kdy italská vláda souhlasila s odesláním do Paříže.

Italská kulturní skupina zvaná Italia Nostra nebo Naše Itálie však proti výpůjčce namítala, že Vitruvian Man je příliš cenný a křehký na cestování.

Regionální správní soud v regionu Veneto v úterý vyhověl námitce a nařídil pozastavení výpůjčky všech mistrovských děl.

Dohodu bude podrobněji projednávat soud na zasedání 16. října - týden před zahájením výstavy v Louvru.

Pravicoví politici toto rozhodnutí uvítali a prohlásili, že půjčení nejslavnější skici Leonarda Francouzům bylo „ostudné“.

„Kritizovali jsme výpůjčku Leonardova Vitruvian Mana Louvru jako nepřijatelnou a ostudnou," řekl Gaetano Nastri, senátor z malé krajně pravicové strany „Italští bratři“.

„Díky regionálnímu správnímu soudu zůstane tato práce italského génia v Itálii," je potěšen senátor, „skica je neocenitelným výrazem italských „kulturních kořenů a identity“.

Italské ministerstvo kultury však uvedlo, že výpůjčka byla vypracována naprosto transparentně a  rozhodnutí soudu bylo „nepochopitelné“.

Pozastavení obchodu je posledním zvratem dlouhého a spletitého procesu.

Výpůjčka byla původně schválena před dvěma lety středo-levou vládou, vedenou premiérem Paolo Gentilonim. Ale poté, co skončil v březnu loňského roku, byla výpůjčka zrušena  vládní koalicí stran Ligy severu a Hnutí pěti hvězd.


„Leonardo je Ital, ale zemřel ve Francii, “řekl současný ministr kultury.

Po výměně italské vlády byla Smlouva o výpůjčce opět obnovena a zároveň to bylo vnímáno  jako oteplení  vztahů mezi  Římem a Paříží po   měsících napětí vyvolaném předchozí vládou.

Kresba Vitruvian Man je obvykle uložena v klimaticky kontrolovaném trezoru v galerii Accademia v Benátkách a je veřejně vystavena pouze příležitostně.

(rp,prvnizpravy.cz,telegraph,foto:arch.)