Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Juncker: Brexit bez dohody bude krachem Spojeného království!

Juncker: Brexit bez dohody bude krachem Spojeného království!

V případě nepříznivého brexitu bude Spojené království čelit „zhroucení“, prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker, šéf Evropské komise
10. října 2019 - 11:06

Podle The Daily Mail však politik tvrdí, že z neschopnosti uzavřít dohodu nelze obviňovat Brusel, protože „původní hřích“ leží na Británii, která zahájila „rozvod“ s Evropskou unií.

Zároveň zvažuje Brusel odložení konečného data brexitu pouze o několik týdnů, než o dříve diskutované tři měsíce. Některé členské státy EU tedy chtějí připravit premiéra Borise Johnsona o volby, ve kterých může získat většinu a zaujmout silnější pozici. Podpořením nejistější situace s hrozbou brexitu bez dohody by Brusel mohl dosáhnout od britského vůdce „ponižující ústupky“, vysvětlily noviny.


Hlavním kamenem úrazu zůstává otázka Severního Irska. V nedávném telefonním rozhovoru německá kancléřka Angela Merkelová řekla Johnsonovi, že Severní Irsko by mělo zůstat v celní unii EU a nadále dodržovat jeho pravidla. Velká Británie nikdy nebude souhlasit s odtržením území, což znamená, že dohoda je čím dál méně pravděpodobná.

Po potyčce s Merkelovou kritizoval předseda Evropské rady Johnsona na svém Twitteru a poznamenal, že britský premiér začal „hloupě přesouvat vinu na jiné“ a ohrozil bezpečnost svých krajanů. Podle publikace nemusí nepříliš úspěšná jednání s hlavou Spolkové republiky Německo zasáhnout Johnsona, protože věřil, že se dohodne s evropskými vůdci a že jsou připravení vyjít  k uzavření dohody. Předseda vlády počítal s pomocí Merkelové, ale ta mu dala na vědomí, že bude muset nejprve vyřešit své rozpory s Bruselem a Irskem.

Avšak z žádných pochmurných důsledků brexitu bez dohody nelze obviňovat Brusel, uvedl Juncker. Jak řekl politik v rozhovoru s francouzskými médii, pokud existují problémy, pak by „pro vysvětlení by se mělo jít do britského tábora, protože původní hřích spáchaly ostrovy, ne kontinent.“ „Brexit bez dohody povede ke krachu Spojeného království a zpomalení růstu na kontinentu," citoval šéfa Evropské komise Daily Mail.

(kou, prvnizpravy.cz, dailymail.co.uk, foto: arch.)