Svátek má: Jáchym

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Žádné oranžové revoluce: Jednotky CSTO jsou připravené

Lavrov: Žádné oranžové revoluce: Jednotky CSTO jsou připravené

Včera, 14.ledna, měl ministr zahraničí Sergej Lavrov výroční tiskovou konferenci. Hlavním tématem byly výsledky jednání Ruska se Spojenými státy, NATO a OBSE ohledně bezpečnosti.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
15. ledna 2022 - 06:20

Mnoho dotazů novinářů se týkalo Ukrajiny. Ministr se vyjádřil k zárukám nevstoupení země do NATO, kritizoval politiku prezidenta Vladimira Zelenského vůči rusky mluvícímu obyvatelstvu.

Mluvil také o zahraničních základnách na ukrajinském území. Západ označil za „troufalý“, nastínil postoj k dalšímu využití jednotek CSTO, možné americké sankce a mnoho dalšího.

Rusko se také poprvé vyjádřilo k tomu, co by mělo být chápáno jako ruská vojensko-technická odpověď vůči NATO.

Šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov řekl, že Západ „zašel příliš daleko“  a buduje své vojenské základny kolem Ruska. Zejména na Ukrajině.

„Britové budují základny na Ukrajině. Budují základny na Azovském moři. To nám absolutně nevyhovuje, to je nepřijatelný přístup," řekl ruský ministr zahraničí.

Podle ministra zahraničí už Rusku došla trpělivost: „Jsme velmi trpěliví. Dlouho jsme byli zapřažení a nyní je čas začít jezdit."

Šéf ruského ministerstva zahraničí také poznamenal, že záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO, by Moskvě nestačily.

„I kdyby Ukrajina zůstala mimo NATO, mohou existovat bilaterální dohody s Američany a Brity... To je pro nás také nepřijatelné. Teď přišla i Evropská unie. Aktivně prosazují směřování své vojenské mise na Ukrajinu Mimochodem, už tu nejsou žádné styčné linie a soustřeďuje se více vojáků... Nezvykle velký počet. Ale Západ si s tím nedělá starosti,“ řekl Lavrov.

Kyjev podle něj zůstává motivován vyčistit ruské obyvatelstvo. A připomněl Zelenského výzvy, aby ti, kdo milují Rusko, opustili Ukrajinu.

„Pánové Zelenskij a jeho spolupracovníci požadují, aby se Rusové dostali z Ukrajiny. Co když použije své ozbrojené síly, aby odtud Rusy vyhnal?"

Lavrov vyjádřil názor, že západní vojenská pomoc vytváří pro Kyjev „pokušení“ vyřešit otázku Donbasu silou.
Během tiskové konference ruský diplomat doporučil Západu, aby věnoval pozornost spíše hrozbám ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského vůči Rusům a rusky mluvícím na Ukrajině, než ruské „invazi“.

Jak poznamenal Lavrov, nedávno prezident Zelenskij, když hovořil o obyvatelích Donbasu, je nazval „jednotlivci“ a prohlásil, že „jste-li „jednotlivci“, jako občané Ukrajiny, považujte se za Rusa, chcete mluvit rusky, chcete vyznávat ruskou kulturu, pak jděte do Ruska“.

„Poblíž linie kontaktu Ukrajina nashromáždila neobvykle velké množství ozbrojených sil, ale Západ se neznepokojuje. To, co Rusko dělá na svém území, je znepokojivé... Co když se rozhodne využít nahromaděné jednotky ozbrojených sil, aby odtamtud Rusy vyhnali?... Proto bych našim západním kolegům navrhl, až budou vyhodnocovat, kdo a kde se pohybuje a přesouvá svá vojska na svém území, aby se podívali, jaké cíle ukrajinské prohlašují radikálové v čele s prezidentem ve skutečnosti ve vztahu k Rusům a rusky mluvícím,“ uvedl ministr zahraničních věcí.

To znamená, že Lavrov vyjádřil ohledně Ukrajiny následující vzorec: Nejen právní odmítnutí NATO, ale také implementace Minsku-2. Protože bez toho není možné mírovou cestou odstranit hrozbu eskalace na Donbasu. 


O bezpečnostních zárukách a sankcích

Ruský ministr zahraničí při hodnocení jednání konaných tento týden připomněl, že Moskva nadále požaduje právně závazné záruky nerozšiřování Severoatlantické aliance.

„Čekáme odpovědi od našich kolegů. Písemné odpovědi. A budeme dál pracovat tak, abychom byli připraveni na jakýkoli vývoj událostí," řekl ruský ministr.

Seznam požadavků, který dříve připravila Moskva, označil za návrh balíčku. A vysvětlil, že Rusko nemá při jednání s Američany skrytou agendu .

„Nepokoušeli jsme se hrát žádnou hru "požádejte o více - dají méně." Toto je známý jednorázový tah, ale vše je zde mnohem vážnější. Kategoricky odmítáme na našich hranicích NATO, toto jsou skutečně červené čáry, oni to vědí.“ .

Šéf ruského ministerstva zahraničí se také vyjádřil k hrozbám nových sankcí, které Spojené státy hrozí, pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu nebo uzná „DPR“ a „LPR“.

Lavrov uvedl, že Moskva v posledních letech pokročila v nahrazování dovozu v high-tech odvětvích, takže se sankcí nebojí.

„Jsme připraveni na jakýkoli vývoj v ekonomice. Pokud jsme měli nějaké iluze, tak se za posledních sedm let úplně rozplynuly. Musíme se spoléhat jen sami na sebe, " řekl ministr .

Rusko se také poprvé vyjádřilo k tomu, co by mělo být chápáno jako ruská vojensko-technická odpověď vůči NATO.

„Vojensko-technická opatření jsou opatření k nasazení vojenské techniky," řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Řekl také, že Moskva bude jednat se spojeneckými zeměmi o vojenských tématech, pokud obdrží od Západu odmítnutí svých požadavků.

Pokud však vyzdvihnete hlavní Lavrovovu myšlenku, musíte počkat na písemnou odpověď ze Spojených států. Kde mohou dobře zaznít skutečné návrhy na urovnání.

To znamená, že dveře k některým vzájemně přijatelným řešením ještě nejsou zavřené. I když jejich pravděpodobnost je stále nízká.

Sergej Lavrov řekl, že i když Spojené státy navrhnou stáhnout rakety do bezpečné vzdálenosti a snížit intenzitu cvičení, Rusko nezruší svou podmínku nerozšiřování NATO. Připomeňme, že Aliance již tuto podmínku slovy odmítla. A je nepravděpodobné, že s tím budou souhlasit v písemné verzi v „odpovědi Putinovi“.Nové mise pro CSTO

Lavrov nevyloučil, že jednotky CSTO po mírové operaci v Kazachstánu budou použity i v jiných zemích.

Dával to do souvislosti s tím, že situace ve Střední Asii eskalovala po odchodu USA z Afghánistánu.

„Potenciál mírových sil prokázal svou životaschopnost celému světu... Musíme udržet střelný prach v suchu - nedej bože, aby se něco stalo, musíme být připraveni. Protože zvenčí je více sklonů podkopávat situaci v jiných zemích CSTO Zvláště poté, co Američané uprchli z Afghánistánu,“ řekl diplomat.

To znamená, že v zemích Organizace – a to jsou Kazachstán, Tádžikistán, Arménie, Bělorusko a Rusko – Moskva s největší pravděpodobností nepřipustí „oranžové“ nebo kazašské scénáře. Minimálně v Kazachstánu k tomu vznikl precedens.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)