Svátek má: Filip

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Izrael vážně pochybuje o spolehlivosti USA!

Le Figaro: Izrael vážně pochybuje o spolehlivosti USA!

Nestálostí Donalda Trumpa v politice na Středním východě vážně znepokojuje Izrael, pro který jsou Spojené státy tradičně hlavním spojencem v konfrontaci s Íránem, píše Le Figaro.

Benjamin Netanjahu, izraelský premiér
10. října 2019 - 11:04

Podle publikace se ocitli izraelští politici a armáda v rozpacích odmítnutím amerického vůdce přijmout vojenská opatření proti Íránu po sérii útoků připisovaných Teheránu. Izraelci se dnes obávají, že pokud se konflikt s Íránem prohloubí, nebudou se mocispoléhat na americkou ochranu.

"Nestálou politiku USA na Blízkém východě matou Izrael," píše korespondent Le Monde v Jeruzalémě. Vysokopostavení politici a armáda jsou „hluboce znepokojeni“ náhlou změnou kurzu amerického prezidenta, kterého před několika týdny považovali za svého nejlepšího spojence. Obavy jsou vyvolány zejména „zradou“ Američanů vlči syrským Kurdům, což může mít za následek zvýšený íránský vliv na Sýrii, poznamenává autor materiálu.

„Pokud Kurdové cítí, že se situace stále zhoršuje, přibližují se k Damašku. To znamená, že v tomto trojúhelníku, který je pro nás velkým strategickým zájmem, se vliv Íránu zvýší,“ vysvětluje Eran Lerman, viceprezident Jeruzalémského institutu pro strategická studia.


Jak noviny připomínají, izraelští činitelé začali „bít na poplach“ poté, co se Washington rozhodl zdržet se reakce na íránské zničení amerického dronu v Perském zálivu a útoky na saúdská ropná zařízení (to se ale nepotvrdilo žádnými důkazy - pozn. red.). Podle jejich názoru, jak se americké volby blíží, může být americký vůdce více nakloněn pasivitě a izolacionismu.

Podle novin dali Izraelci, zvyklí být na stráži, vzali útok na saúdská ropná pole vážně a rozhodli se modernizovat svůj vlastní systém protivzdušné obrany, aby byli schopni tyto útoky lépe odrazit. Jak se vojenští experti obávají, Írán by pomocí kombinace raket a dronů mohl zahájit útok na izraelském území stejně jako minulý měsíc útok na Saúdskou Arábii, zemi, která je 100krát větší než Izrael.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval před „mimořádnou událostí“, která vzniká v předvečer židovského svátku Jom Kippur, během něhož v roce 1973 vypukla válka, která zanechala stopu v paměti mnoha generací. Jak Le Figaro vzpomíná, po „chlubení se“ jeho přátelstvím s Donaldem Trumpem byl Netanjahu svědkem jak „jeho hvězda pohasíná“ v očích amerického vůdce.

Pokud před dubnovými parlamentními volbami přředložil Trump svému „příteli“ s uznání Golanských výšin izraelským územím, pak před zářijovým hlasováním podpořil šéf Bílého domu izraelského premiéra se „zaťatými zuby“. Když se podle výsledků průzkumu ukázalo, že Netanjanu nevyhrál ani neprohrál, Trump, „cenící si výhradně vítěze“, si dovolil si o něm „nehezké“ poznámky.

„Jednoho dne budeme těmi, podle jeho slov, kdo vedou „kmenovou válku"," píší o Trumpovi izraelské noviny Yedioth Ahronoth. Podle publikace se americký prezident stal pro Izrael nespolehlivým partnerem, kterému již nelze věřit. „Skutečně se obáváme, že pokud nás Írán bude i nadále provokovat, budeme nuceni jednat s ajatollahovým režimem bez americké ochrany," varuje Yedioth Ahronoth.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)