Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Les Echos: Trump uštědřil úder jednotě NATO!

Les Echos: Trump uštědřil úder jednotě NATO!

Pokud USA mohou přijímat zpravodajské informace pomocí satelitů, Evropané potřebují Smlouvu o otevřeném nebi, tvrdíí odborníci.

Ilustrační foto
25. května 2020 - 11:04

Jak uvádí jejich slova ve svém článku francouzský deník Les Echos, odstoupení USA od smlouvy je „dalším ranou ve směru mnohostranného formátu, úderem jednotě NATO a politice odzbrojení“.

Ministerstvo zahraničí USA ve svém sdělení vysvětlilo důvody pro odstoupení od Smlouvy o otevřeném nebi: Moskva údajně nejen zakazuje polety nad některými oblastmi zvláštního významu, ale také činí z této smlouvy „nástroj zastrašování a hrozeb“, píše Les Echos. Dohoda platí od roku 2002 a vztahuje se na 35 zemí.
 
Pokud však Washington s množstvím satelitů skutečně nepotřebuje k průzkumu Smlouvu o otevřeném nebi, pak tato dohoda dává Evropanům příležitost zkontrolovat a dodržovat, jak partneři plní své sliby. Evropské země, které podepsaly smlouvu, proto vyjádřily politování nad rozhodnutím Spojených států a zároveň prohlásily, že „sdílejí své obavy ohledně provádění ustanovení smlouvy Ruskou federací“. Zároveň se Evropané ujistili, že budou dohody dodržovat, dokud je v platnosti.
 
Po svém mimořádném zasedání stálí zástupci členských zemí NATO a generální tajemník organizace Jens Stoltenberg uvedli, že nejlepším způsobem, jak tuto dohodu dodržet, je „vrátit Rusko do souladu se smlouvou“. Podle nich prý nyní Rusko pouze selektivně plní své závazky.

 
Pokud se země rozhodne odstoupit od smlouvy, děje se to obvykle šest měsíců po oznámení. A Donald Trump neodmítá další vyjednávání, dokonce uvedl, že samotné Rusko bude požadovat projednávání dohody. Rusko zase odpovědělo, že dokud bude smlouva v platnosti, bude ji plně dodržovat. Zároveň jsou připraveni diskutovat o technických otázkách, které USA považují za porušení smlouvy Moskvou.
 
Podle autora článku vyvolává americké rozhodnutí novou ránu mezinárodním obranným dohodám. „Toto zrušení přispívá ke zničení dlouhé a pomalu budující struktury důvěry v evropský bezpečnostní systém," řekl bývalý velitel NATO Jean-Paul Palomeros.
 
„Je to další rána ve směru mnohostranného formátu, úder do politiky jednoty NATO a odzbrojení. Solidarita transatlantických zemí, která je založena na vyzbrojování, ale také na kontrole zbrojení, získává stále spontánnější charakter,“ cituje publikace slova francouzského politologa Jean-Pierra Mollnieho.

Další francouzský politolog Corentin Brustlein poznamenává, že Smlouva o otevřeném nebi není klasickou smlouvou o omezení zbrojení, ale dohodou, která zaručuje dlouhodobou transparentnost. A pokud mají Američané satelity, pak povolení Evropanů k letu nad Ruskem umožňuje s ním dialog.
 
Zvláštní obavy nyní vzbudil mezi odborníky osud smlouvy START III. Jak připomíná autor článku v Les Echos, pokud má Trump v úmyslu ji pohřbít před volbami, které se budou konat 3. listopadu, musí to oznámit do září. Zároveň se jeho soupeř Joe Biden naopak pro zachování této smlouvy vyslovuje a jeho pozici podporují spojenci NATO.

(kou, prvnizpravy.cz, lesechos.fr, foto: arch.)