Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Merkelová: Evropská komise už nemůže „Nord Stream – 2“ zastavit!

Merkelová: Evropská komise už nemůže „Nord Stream – 2“ zastavit!

Evropská komise nebude schopna zastavit výstavbu plynovodu Nord Stream - 2, a to i přes přijetí nové směrnice EU o plynu, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

Angela Merkelová, německá kancléřka
16. května 2019 - 11:04

„Projekt je téměř plně schválen. Nová směrnice o plynu dává Evropské komisi více příležitostí k výhradám (k implementaci „Nord Stream – 2“). Projektu však nezabrání,“ citoval její slova Handelsblatt.

Kancléřka nazvala Ukrajinu „klíčovým bodem“ při výstavbě „Nord Stream – 2“. Podle jejího názoru by měl Kyjev zůstat tranzitní zemí zemního plynu, a to i přes vznik nového plynovodu.

Projekt „Nord Stream - 2“ předpokládá pokládku dvou plynovodů o celkové kapacitě 55 miliard kubických metrů ročně z pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Realizuje ho společnost Nord Stream 2 AG. Gazprom do něj investuje polovinu prostředků a zbytek investují evropští partneři: Uniper, Wintershall, OMV, Shell a Engie.


Německo podporuje výstavbu s důrazem na komerční zaměření projektu. Podle ministra hospodářství Petera Altmeiera přispěje „Nord Stream - 2“ ke stabilizaci dodávek plynu do Evropy.

Pro tento projekt se vyslovilo také Rakousko, které má zájem o spolehlivé dodávky zemního plynu. Ve Vídni zdůraznili, že úmysly USA uvalit sankce na společnosti, které se účastní projektu, „vyvolávají otázky z hlediska mezinárodního práva“. Jak uvedl šéf rakouského koncernu OMV Rainer Seele, Moskva se dlouhodobě etablovala jako spolehlivý dodavatel energetických zdrojů.

Projekt je také podporován Norskem, jehož vláda vlastní 30% podíl v Kvaerneru, jednom z dodavatelů plynovodů.

Jsou proti USA, Ukrajina, Polsko a některé další státy. Podle kritiků je „Nord Stream - 2“ politickým projektem. K tomu ruské úřady opakovaně prohlásily, že jeho charakter je výhradně komerční, a cílem bylo zvýšit energetickou bezpečnost Evropy.

(kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)