Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Miliony občanů Německa jsou negramotní, a ne všichni jsou migranti!

Miliony občanů Německa jsou negramotní, a ne všichni jsou migranti!

Německý tisk přišel s šokující informací: Více než 6 milionů německých občanů neumí číst a psát v němčině, přičemž jen pro 47% to není mateřský jazyk.

Někteří budou mít problém přečíst hesla na Nundestagu
19. května 2019 - 07:20

Ukázala to studie provedená na pokyn ministerstva školství. Navzdory špatně vyvinutým schopnostem čtení a psaní je zaměstnáno více než 62% negramotných Němců, sdělil Frankfurter Allgemeine.

„V Německu jsou dokonce i jednoduché německé texty nepřekonatelnou překážkou pro miliony lidí,“ napsal německý deník Frankfurter Allgemeine. Jak publikace zdůraznila, problém se netýká pouze migrantů.

6,2 milionu dospělých občanů v Německu neví, jak číst a psát v němčině, uvedl článek. Zároveň 52,6% z těchto lidí jsou rodilí Němci. K tomuto závěru dospěli výzkumníci, kteří provedli studii na žádost německého ministerstva školství.

Podle průzkumu tvoří 47,4% občané s přistěhovaleckým zázemím, pro něž první jazyk nebyl německý. Téměř 78% z těchto 2,9 milionu lidí kvůli vlastnímu ujištění může číst a psát komplexní texty ve svých rodných jazycích. Celkem 7,3% všech dospělých s rodnou němčinou má podle výsledků studie nízkou jazykovou způsobilost. U osob s jiným rodným jazykem je počet těchto osob 42,6%, což je podstatně více, pokud  porovnáme tyto ukazatele.

V roce 2011 provedla univerzita v Hamburku obdobnou studii na pokyn německého ministerstva školství a dospěla k závěru, že celkem 7,5 milionu lidí nemůže plynule číst a psát. Vzhledem k tomu, že dříve byl počet negramotných v zemi o 1,3 milionu více,  ministr školství označil současnou situaci za „úspěch vzdělávacího systému“.


Jak publikace vysvětlila, lidé, kteří jsou schopni číst a psát jednotlivé věty, ale nechápou souvislý text, dokonce i malého rozměru, jsou považováni za negramotné. Podle německých novin podíl lidí bez vysoké jazykové kompetence mezi domorodým obyvatelstvem země a těmi, pro něž není němčina mateřským jazykem, v průběhu času neprošel významnými změnami.

62,3% těchto občanů je zaměstnáno, a to navzdory špatně vyvinutým schopnostem čtení a psaní. Více než jeden z pěti nedokončil školu, další dvě pětiny absolvovaly minimální školní vzdělání.

Mezi dospělými, kteří jsou schopni porozumět souvislému textu, ale stále nemají schopnost plynulého čtení nebo psaní bez chyb, se mezitím zaznamenal pokrok, poukázal článek. Jejich počet se snížil z 13,4 milionu v roce 2011 na 10,6 milionu.

V tomto ohledu sehrálo podle německého ministerstva školství odstranění tabu o uznávání ve špatně rozvinutých dovednostech v oblasti čtení a psaní, jakož i o vzniku většího počtu návrhů školení a zlepšování jeho kvality. Pokrok vedl ke zlepšení výsledků ve škole a ke zvýšení zaměstnanosti.

K provedení studie v létě 2018 bylo dotazováno asi 7 200 německy mluvících občanů ve věku 18 až 64 let. Pro účast v průzkumu musely subjekty prokázat dostatečné znalosti německého jazyka, aby se dokázaly vyrovnat s přibližně hodinovou procedurou dotazníku.

Navzdory určitému pokroku ministr školství vyzývá politické kruhy a společnost, aby nenechávaly věci sklouzávat mimo pozornost. Pro dospělé je obzvláště obtížné překonat sebe sama, aby řešili problém nedostatečně rozvinutých dovedností čtení a psaní. Měla by se zároveň věnovat zvýšená pozornost lidem s migračním pozadím, dodal Frankfurter Allgemeine.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)