Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

N-TV: Snaží se Merkelová získat důležité místo v EU?

N-TV: Snaží se Merkelová získat důležité místo v EU?

Jestli se někdo radoval, že Angela Merkelová opustí politiku, bude možná zklamán - v rozhovoru s německými novinami uvedla, že se obává o Evropu a cítí se stále více zodpovědná za její budoucnost.

Angela Merkelová, německá kancléřka
17. května 2019 - 11:04

To vyvolalo bouřlivou vlnu spekulací, zda německá kancléřka nemá v úmyslu změnit své místo za jedno z významných míst na evropské úrovni. Například, jako nástupkyně Donalda Tuska coby předsedy Evropské rady by Merkelová mohla uplatnit své značné zkušenosti jako prostředník, uvedly internetové stránky německého televizního kanálu N-TV.

Vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové o jejím pocitu odpovědnosti za Evropu vyvolalo v Bruselu „bouřlivé spekulace“ o tom, zda zaujme důležité místo na úrovni EU, napsala N-TV.

Angela Merkelová poskytla velký rozhovor německým novinám Süddeutsche Zeitung, ve kterém zdůraznila, že chce udělat více pro budoucnost Evropy. „Mnozí se obávají o Evropu, a stejně tak já. Odtud mám opět větší pocit odpovědnosti, abych se postarala o osud této Evropy společně s ostatními,“ řekla německá kancléřka.

Merkelová také hovořila o dobrých vztazích s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Možná, že po evropských volbách 26. května bude hrát spolu s Merkelovou klíčovou roli při rozdělování vedoucích pozic v EU, předpokládá N-TV. V nedávné době předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dal jasně najevo, že Angela Merkelová se svými zkušenostmi jako kancléřka je schopna převzít roli na evropské úrovni. Koncem dubna Juncker řekl, že Merkelová má prestiž a je vysoce kvalifikovaná.

Podle kuolárních spekulacích by se Angela Merkelová mohla stát předsedkyní Evropské rady, kterou nyní zastává Donald Tusk. V této pozici mohla uplatnit značné zkušenosti jako prostředník.


V rozhovoru Merkelová ovšem přiznala i určité rozdíly v názorech s Macronem, ale celkově nepovažuje vztahy s francouzským vůdcem za napjaté. „Existují mezi námi nesrovnalosti v naší mentalitě, stejně jako rozdíly v chápání rolí,“ přiznala německá kancléřka. Nicméně, to bylo stejné s předchozími prezidenty. Německo a Francie se však vždy shodly na důležitých otázkách a neustále hledají kompromisy. „Takže v Evropě, včetně dnešní doby, toho hodně dosáhneme" (nicméně francouzský tisk vtzahy Macrona a Merkelové popisuje právě jako napjaté a hovoří o zrušení "osy Berlín - Paříž" - pozn. red.)

K obvinění, že Macron stále vystupuje jako reformátor, zatímco ona spíše zpomaluje evropské impulsy, Merkelová odpověděla, že se jim vždy daří najít střední cestu. Přesně tak bylo podle ní dosaženo obrovského pokroku v obranné politice: bylo rozhodnuto o společném vývoji vojenského letadla a tanku. „Je to velký vzájemný kompliment a znamení důvěry, když se v obranné politice více spoléhají na sebe,“ vysvětlila Merkelová. Podle jejího názoru je dobré se na Evropu dívat z různých úhlů pohledu.

„Co se týče hlavních otázek - kam se Evropa pohybuje, ekonomika, jakou odpovědnost neseme za klima a Afriku - jsme téměř na stejné vlnové délce," řekla Merkelová německým novinářům. Totéž platí pro otázku, zda je v některých případech třeba jednat nezávisle na Spojených státech, ačkoli by takovou situaci nechtěla.

Merkelová navíc řekla, že podporuje Manfreda Webera coby kandidáta na funkci předsedy Evropské komise. „To nevylučuje skutečnost, že Německo má jiné významné osobnosti pro jiné pozice," dodala a zároveň připomněla neshody s Weberem s ohledem na jeho odmítnutí „Nord Stream - 2".

Podle Merkelové vystupuje Weber z celoevropské perspektivy a vidí další řešení. „Můj pohled je německý a slučitelný s Evropou,“ ujišťovala německá kancléřka. Kromě toho, na rozdíl od Webera, Merkelová nepodporuje okamžité ukončení jednání s Tureckem o vstupu do EU, uvedl německý televizní kanál N-TV.

(kou, prvnizpravy.cz, n-tv.de, foto: arch.)