Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Na mezinárodní kosmické stanici ISS se zatím koronavirus neobjevil

Na mezinárodní kosmické stanici ISS se zatím koronavirus neobjevil

Momentálně rozhodně není na ISS žádný koronavirus, píší německé noviny Die Welt. Aby se mu zabránilo, aby se tam objevil, byly provedeny některé změny v postupu přípravy astronautů a astronautů.

ISS
26. března 2020 - 07:20

Nová posádka, která odejde na ISS v dubnu, musí být v karanténě čtyři týdny místo obvyklých dvou. Rovněž budou zrušeny tradiční návštěvy Gagarinovy kanceláře a gala večeře v Moskvě.

Na světě je dnes jedna žena a dva muži, kteří jsou spolehlivě chráněni před infekcí koronaviru, píše německý deník Die Welt.

Jessica Meir, Andrew Morgan a Oleg Skrypochka jsou v současné době na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Morgan tam je od července 2019, jeho dva kolegové dorazili na stanici v září. Žádný z nich tak nemohl přinést nový koronavirus ze země na ISS. Aby vesmírná stanice zůstala i nadále zónou bez koronaviru, budou do přípravy nového složení astronautů zavedeny určité změny, uvádí článek.9. dubna 2020 by měli Chris Cassidy, Anatoly Ivanišin a Ivan Wagner vypustit z kosmodromu Bajkonur v lodi Sojuz na ISS a kroužit kolem Země ve výšce asi 400 km.

Všichni kosmonauti a astronauti museli projít dříve dvoutýdenní karanténou, než byli posláni do vesmíru. Nemoc na palubě ISS je nebezpečná, i když je tam neškodná zima. Nakonec by se měly provádět vědecké experimenty v nulové gravitaci, zatímco nic by nemělo omezovat výkon personálu.

V případě nouze (nakažení) se samozřejmě může posádka kdykoli vrátit na Zemi v lodi Sojuz připojené k ISS a nechat stanici na chvíli prázdnou. Ale samozřejmě se snaží těmto situacím vyhnout, je-li to možné, proto před vypuštěním do vesmíru je nutné zajistit, aby žádný z členů posádky nebyl nositelem patogenu.


V důsledku toho epidemie suchozemských koronavirů vede ke skutečnosti, že k obvyklým dvěma týdny karantény pro astronauty a kosmonauty jsou přidány další dva týdny navíc. Smyslem tohoto opatření je především zamezit kontaktu s jinými lidmi, kteří mohou být během tohoto časového období nositeli viru.Konkrétně to znamená, že musíte odmítnout pořádat některé obřady, které jsou po mnoho let považovány za tradici všech letů „Unie“ s posádkou na palubě. Například Cassidy, Ivanišin a Wagner nenavštíví kancelář vesmírné legendy Jurije Gagarina ve Star City, nebudou na kremlinskou zeď položit červené karafiáty a nezúčastní se večeře na rozloučenou v Moskvě.

Podle článku koronavirus ovlivnil astronautiku nejen v Rusku. Ve Spojených státech je práce na projektu Orion, jehož cílem je přistát astronauty na Měsíci, dočasně pozastavena. Až dosud bylo plánováno provedení plánu do roku 2024. K tomu však musíte nejprve provést první bezpilotní let v roce 2021 a první let s posádkou v roce 2022. Tento plán byl vzhledem k pevně stanoveným termínům považován za velmi ambiciózní. V souvislosti s epidemií koronaviru se přistání Američanů na Měsíc v roce 2024 stává zcela nereálnými, zdůrazňují německé noviny.

Bezpilotní vesmírné mise také čelí zpoždění. Pro takové mise je zpravidla stanoven pouze přesně definovaný časový interval, kdy je možný start: aby se dosáhlo jejich cíle ve vesmíru. Sondy musí startovat v jasně omezeném časovém období. Pokud toto okno vynecháte, může trvat mnoho měsíců nebo dokonce roky, než se hvězdy znovu správně spojí, uzavírá Die Welt.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)