Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

National Interest: MiG-35 je nejúčinnějším ruským bitevnikem!

National Interest: MiG-35 je nejúčinnějším ruským bitevnikem!

Přes prohlášení jeho tvůrců, MiG-35 může stěží být označován za revoluční letadlo, nelze zároveň popřít, že se jedná o „nejúčinnější víceúčelový bitevnik“ v ruském arzenálu, uvedl The National Interest.

Ruský víceúčelový MiG-35
8. června 2019 - 10:15

MiG-29 se blíží k dokončení svého provozu jako hlavního ruské víceúčelové stíhačky. Proto letectvo země projevuje rostoucí zájem o jeho nástupce - MiG-35, napsal pozorovatel NI Mark Episkopos.

Po mnoho let ho výrobce MiG-35 inzeroval jako stíhačku generace „4 + +". „Řekl bych, že se jedná o nové letadlo, které překonává naši zahraniční konkurenci,“ řekl nedávno v rozhovoru generální ředitel firmy Mikojan Ilja Tarasenko.
 
Podobný názor vyjádřil Vladimír Putin. „Nejnovější víceúčelový stíhací letoun MiG-35 má vylepšený letový výkon, vybavený nejmodernějšími zbraněmi, znáte ho lépe než já, je připravený a schopný doprovázet od 10 do 30 cílů najednou, funguje nejen na povrchu země, ale také na moři. Je to opravdu zajímavý, jedinečný stroj, lze říci - „4 ++“, se blíží páté generaci,“ zdůraznil ruský prezident.
 
„Ale co přesně znamená „4 + +"? A je MiG-35 opravdu velmi blízko k tomu, aby byl považován za bitevnik páté generace?“ klade si autor článku rétorickou otázku.

 
Podle něj byl dokument o MiG-35 nedávno zobrazen v ruské televizi. Vrhl světlo na vlastnosti letadla a nabídl publiku spoustu kvalitních video snímků tohoto bitevníku v akci.
 
Většina filmu byla opakování starých a již dobře známých informací, včetně radaru MiG-35 „Žuk-AE“ a schopnosti letadla přistát v extrémně nepříznivých podmínkách. Tyto snímky zároveň poskytují vzácnou příležitost slyšet názory o  tomto stroji zkušebních pilotů samotných a ne o vojenských analytiků nebo představitelů průmyslu, upozornil Episkopos.
 
Zdá se, že většině pilotů se nejvíce lídí útočné schopnosti letadla. Poznamenávají, že MiG-35 má devět závěsných sestav, které poskytují konfiguraci zbraní, které jsou podstatně lepší oproti palebné síle MiG-29.
 
MiG-35 je plně kompatibilní s nastavitelnými vzdušnými bombami „KAB-500“ s televizní naváděcí hlavou, vedenou laserovým osvětlením terčů a GLONASS. To mu umožňuje podílet se na bojových operacích nejvyšší intenzity, která je nad rámec sil MiG-29, uvedl autor článku.
 
Taková zlepšení však nevyhnutelně nutí obětovat část manévrovatelnosti, což není překvapivé vzhledem k tomu, jak se v posledních desetiletích orientovalo konstrukční myšlení výrobce. S každou novou verzí se Mikojan snaží přeměnit MiG-29 ze stíhače vzdušné převahy na víceúčelový stroj, který demonstruje nejlepší vlastnosti útočného letadla, vysvětlil publicista.
 
„V absolutním smyslu znamená „4 ++“ jen málo, ale je snadné pochopit, proč firma Mikojan trvá na takové charakteristice MiG-35. Návrháři chtějí ukázat, že to není jen nová verze MiG, ale obrovský technický skok, posunující MiG-35 daleko před svého předchůdce – MiG-29,“ uvedl Episkopos.

Podle jeho názoru je poměrně rozumné rozlišovat mezi stíhačkami, mezi nimiž je 40letý odstup. Ovšem příběh o revolučních zlepšeních však není zcela přesný, protože se v posledních desetiletích objevilo mnoho variant MiG-29. Například zvýšení pevnosti draku a finalizace podvozku přímo souvisí s prací na poměrně nové letadlové variantě MiG-29K.
 
„Vzhledem k tomu, že MiG-35 zdědil řadu významných vylepšení z předchozích verzí, je těžké pochopit, co je to jeho revoluční povaha. Nicméně, toto letadlo je vyvrcholením ruské letecké techniky a dlouholetými zkušenostmi, a dnes je nejúčinnějším víceúčelový bitevnik v Rusku,“ uzavřel Mark Episkopos.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)