Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Německo řekne ne vojenským dodávkám Turecku kvůli operacím v Sýrii!

Německo řekne ne vojenským dodávkám Turecku kvůli operacím v Sýrii!

Německá vláda nebude vydávat povolení pro nové dodávky zbraní do Turecka kvůli turecké vojenské operaci v Sýrii, uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Heiko Maas, německý ministr zahraničí
14. října 2019 - 10:15

„Vzhledem k turecké vojenské operaci v severovýchodní Sýrii nebude federální vláda vydávat povolení pro nové dodávky obranných produktů, které může Turecko v Sýrii nasadit," uvedl Maas v rozhovoru pro Bild am Sonntag.

Dodal, že německá vláda od roku 2016 sleduje tvrdou linii vývozu zbraní do Turecka, zejména po turecké vojenské operaci v syrském Afrinu. Nyní tedy Německo poprvé zavádí embargo na vývoz nových zbraní do Turecka, dodal Bild am Sonntag.

Dříve Maas ostře odsoudil rozhodnutí Turecka zahájit vojenskou operaci v Sýrii, vyzval ho k jejímu zastavení a upozornila na riziko destabilizace regionu a obnovení postavení teroristické organizace „Islámského státu“.


Turecký prezident Tayyip Erdogan 9. října oznámil zahájení operace „Zdroj míru“ v severní Sýrii proti Kurdistánské dělnické straně a teroristické skupině „Islámský stát“ zakázané v Turecku. Turecké letectvo napadlo téhož dne město Ras al-Ain a řadu další syrská města na hranici obou zemí. Později bylo oznámeno zahájení pozemní části operace. Syrská vláda opakovaně odsoudila okupační politiku Turecka v severní Sýrii. Rusko uvedlo, že Turecko se musí vyhnout krokům, které by mohly bránit vyřešení syrského konfliktu, který probíhá od roku 2011.Postoj Německa ohledně dodávek vojenské výzbroje do zahraničí a zejména krizových míst je ale značně pokrytecký. Například bez ohledu na to, že je Saúdská Arábie obviněna z leteckých masakrů v Jemenu, Berlín i nadále cvičí saúdskoarabské piloty a pokračuje ve vojenské spolupráci a Rijádem.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)