Svátek má: Františka

Zprávy

Velikost textu:

Není třeba se obávat: Norsko hlásí 23 úmrtí po očkování proti COVID-19

Není třeba se obávat: Norsko hlásí 23 úmrtí po očkování proti COVID-19

Nežádoucí účinky po očkování vakcínou Covid-19 údajně vedly k úmrtí 23 starých lidí v Norsku.

Ilustrační foto
17. ledna 2021 - 04:20

Norská agentura pro léčivé přípravky však „není znepokojena“ úmrtím. Některé úmrtí se očekávaly, říká se stručně. V budoucnu však bude na ošetřujícím lékaři, aby rozhodl, zda vystaví nebo nevystaví své křehké pacienty riziku nežádoucích účinků očkování.

Doposud bylo pitváno 13 z 23 podezření na smrt z vakcíny. Vykazovali příznaky vedlejších účinků, jako je horečka a nevolnost. Všichni zesnulí již dříve dostali vakcínu, žili v pečovatelských domech, bylo jim více než 80 let, někteří byli starší než 90 let, uvedla norská média.

Podle MailOnline norská agentura pro léčivé přípravky zdůraznila , že se úmrtí nebojí . Norští šéfové zdravotnictví rovněž nevylučují možnost, že by vedlejší účinky očkování mohly vést k úmrtí .

„Časté nežádoucí účinky vakcín vyrobených na bázi mRNA, jako je horečka a nevolnost, mohly přispět k fatálnímu výsledku u některých křehkých pacientů,“ uvedl hlavní lékař Sigurd Hortemo.

Agentura poznamenává, že v klinických studiích s vakcínou Pfizer / BioNTech „nebyli zahrnuti žádní pacienti s nestabilním nebo akutním onemocněním - a pouze několik účastníků starších než 85 let.“ Proto nelze vyloučit vedlejší účinky, jako je horečka a nevolnost, někteří úředníci tvrdí, že případ u pacientů se závažným základním onemocněním by mohl vést k vážnějšímu průběhu a smrtelnému výsledku.

„To nás netrápí. Je zcela jasné, že tyto vakcíny mají velmi malé riziko, až na jednu malou výjimku pro nejslabší pacienty, “ oznámil Steinar Madsen, ředitel Agentury pro léčivé přípravky, a přenesl odpovědnost na lékaře: Měli by nyní„ pečlivě rozhodovat, kdo by měl být očkován. Ti, kteří jsou velmi křehcí a na konci svého života, mohou být očkováni po individuálním posouzení, “říká Madsen.S ohledem na úmrtí v Norsku Čína varuje: Neočkujte starší lidi

Čínští odborníci na zdraví vyzvali Norsko a další země, aby kvůli zdravotním rizikům přestali používat vakcíny COVID-19 na bázi mRNA vyrobené společnostmi jako Pfizer, zejména u starších osob, uvádí Global Times.

Nová vakcína mRNA byla vyvinuta ve spěchu a nikdy nebyla použita ve velkém měřítku k prevenci infekčních onemocnění, uvedl čínský imunolog.

Úmrtí v Norsku rovněž ukázala, že účinnost vakcín mRNA COVID-19 není tak dobrá, jak se očekávalo, uvedli odborníci z Číny.

Yang Zhanqiu, virolog z Wu-chan University, řekl Global Times, že pokud se prokáže, že vakcína nakonec způsobí smrt, vakcína Pfizer a další vakcíny mRNA nebudou fungovat tak dobře jak oni očekávali. Hlavním účelem vakcín mRNA je léčba pacientů.

Během procesu očkování mRNA se mohly vyvinout toxické látky. Bezpečnost vakcín proto nemůže být plně zaručena, řekl Yang. To však neplatí pro inaktivované vakcíny v Číně, které mají sofistikovanější technologii.Ve skutečnosti jeden pekingský imunolog, který si přeje zůstat v anonymitě, je toho názoru, že svět by měl přestat používat vakcínu mRNA COVID-19 zastoupenou společností Pfizer, protože použití této nové technologie není bezpečné ve velkém.

Starším lidem, zejména nad 80 let, by podle čínského odborníka nemělo být doporučeno očkování vakcínou COVID-19.

Lidé starší 80 let mají slabší imunitní systém a jsou náchylnější k nežádoucím následkům. Proto by jim mělo být doporučeno, aby užívali léky ke zlepšení imunitního systému. V Číně jsou lidé ve věku od 18 do 59 let očkováni, protože vedlejší účinky u mladých a starších lidí dosud nebyly prozkoumány.

Mezitím jsou lidé v Německu vysoce motivováni k očkování nejslabších: starších osob v pečovatelských domech. Prosím, neptejte se svého lékaře nebo lékárníka na rizika a vedlejší účinky, protože by museli upřímně odpovědět: „Nemáme ponětí!“.

(rp,prvnizpravy.cz,journalist,foto:arch.)