Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

NI: Politolog navrhl USA a Rusku rozdělit svět na sféry vlivu

NI: Politolog navrhl USA a Rusku rozdělit svět na sféry vlivu

Rusko má velký vliv na Venezuelu, ale Spojené státy dříve vtrhly do ruské sféry vlivu a nabízejí členství v NATO Ukrajině a Gruzii, stejně jako zvyšují svoji vojenskou přítomnost ve východní Evropě a v oblasti Černého moře.

Ilustrační foto
20. května 2019 - 10:15

Americký politolog Ted Galen Carpenter ve svém článku pro The National Interest nabízí následující řešení: Rusko a Spojené státy se musí dohodnout na sférách vlivu a respektovat je.

Všechny velké mocnosti se snaží posílit své pozice v sousedních zemích, a aby se předešlo konfliktu, musí být tato realita pochopena, napsal politický analytik Ted Galen Carpenter ve svém materiálu.

Poznamenal, že americké úřady nyní bijí na poplach ohledně zahraničního vměšování ve Venezuele. Podle nich Madura zvláště podporují Rusko, Čína, Kuba a „Hizballah“. Někteří dokonce tvrdí, že bez vnější podpory by venezuelský prezident nebyl schopen zůstat u moci. Byl údajně připraven uprchnout a na letišti na něj čekalo ruské letadlo.

Autor článku se však domnívá, že američtí politici přehánějí rozsah ruského vlivu na situaci ve Venezuele. Maduro se během protestů choval nekompromisně, že prohlášení, že je připraven uprchnout, se zdálo být ze světa fikce. Armáda je mu stále loajální a podporuje ho část obyvatelstva. Takže, podle autora článku, jsou to právě tyto faktory, které jsou základem jeho přežití, a nikoli podpory jakéhokoliv státu.

Skutečnost, že Rusko zasáhlo do situace ve Venezuele, však nezpochybňuje. Moskva podporuje Madura finančně i vojensky. Zároveň venezuelský ministr zahraničí dokonce prohlásil, že ruská vojenská přítomnost v této zemi se bude stále rozšiřovat, což vyvolalo prudký nárůst rozhořčení a znepokojení ve Washingtonu.

USA se snaží udržet západní polokouli ve své sféře vlivu od dob Monroeovy doktríny, která byla poprvé vyjádřena v roce 1820. Rusko ve Venezuele je přímou výzvou této doktríně. Spojené státy by tedy měly Moskvě dát jasně najevo, že takové chování bude mít velmi negativní dopad na dvoustranné vztahy. Po dlouhou dobu Kuba zastupovala zájmy Ruska na západní polokouli. „Spojené státy nemají právo ani omluvu, aby diktovaly Venezuele jakou má vést domácí politiku, ale bylo by nerozumné tolerovat vznik druhého nepřátelského státu pod zahraničním vlivem," napsal autor článku o vztazích mezi USA a Venezuelou.


Doporučil Trumpovi administrativě, aby požadovala, aby Rusko vyhovělo Monroeově doktríně a omezilo své vztahy s Venezuelou na úroveň normálních diplomatické a ekonomické. USA však musí přiznat, že spolu se spojenci NATO ignorovaly ruskou sféru vlivu a dokonce i jeho klíčovou bezpečnostní zónu ve východní Evropě.

Autor v článku popsal „rejstřík provokací Washingtonu". Je to „neúprosná" expanze NATO na východ, když se k alianci připojily tři pobaltské republiky, které byly po dlouhou dobu součástí carského Ruska a Sovětského svazu. NATO se však rozhodlo jít dál a nabídnout členství Gruzii a Ukrajině. Spojené státy a jejich spojenci zvýšili své vojenské kontingenty a manévry ve východní Evropě a Černém moři. A Obamova administrativa se plně vměšovala do vnitřních záležitostí Ukrajiny, aby svrhla demokraticky zvoleného proruského prezidenta, poukázal americký politolog. A od té doby se Ukrajina v podstatě stala vojenským spojencem Spojených států, kteří provádějí společná cvičení a obchodují se zbraněmi.

Autor článku naznačil, že zásah Ruska ve Venezuele byl reakcí na politiku Washingtonu ve východní Evropě. Zároveň však vidí scénář, jak lze dosáhnout dohody mezi mocnostmi. Spojené státy musí tedy ukázat, že se již nebudou snažit o začlenění Ukrajiny a Gruzie do NATO a zastaví jakékoliv vojenské vazby s Kyjevem a Tbilisi. Kromě toho musí přestat neustále rozmísťovat své vojáky, letadla a lodě ve východní Evropě a v Černém moři. Jinými slovy, Washington by měl ukázat svou snahu respektovat ruskou sféru vlivu v tomto regionu.

Výměnou za to by měl Washington požadovat, aby Moskva zastavila své vměšování do Venezuely a na Kubě, a také přestat flirtovat s levicovou vládou Nikaragui. To jest přestat zvyšovat svou přítomnost kdekoli na západní polokouli.

Aby však takový návrh mohli učinit, musí američtí politici ukázat více realismu. Pojem „sféra vlivu“ měl v mezinárodních vztazích vždy velký význam. Bývalé americké vlády tyto zásady porušily, načež dostaly reakci a zvýšené napětí v mezinárodních vztazích. Trumpova vláda má moc tuto situaci změnit, dodal Ted Galen Carpenter ve svém článku pro National Interest.

(kou, prvnizpravy.cz, nationalinterest.org, foto: arch.)