Svátek má: Emílie

Zprávy

Velikost textu:

ÖRF: Blokáda Donbasu Kyjevem posílí vliv Moskvy

ÖRF: Blokáda Donbasu Kyjevem posílí vliv Moskvy

Na východní Ukrajině dramaticky poklesly šance na mírové řešení. Separatistické vedení Doněcké a Luhanské republiky využilo dopravní blokádu ukrajinskými nacionalisty jako příležitost k vyvlastnění všech ukrajinských společností na jejich území.

Ilustrační foto
19.březen 2017 - 14:05

Pro Luhansk a Doněck se stal ruský trh nejen centrem, ale také cenově dostupnější. Právě tyto regiony budou moci vyvážet do Ruska nebo jen přes Rusko, říká Kristan Vershutts, korespondent rakouského kanálu ÖRF ,“ a  Kyjev může trvale ztratit nad nimi kontrolu.“

"Neexistuje žádný obchod s okupanty,"  to je slogan  ukrajinských nacionalistů, kteří několik týdnů blokovali dopravní cesty z Doněcku a Luhanska. Když se Kyjevu nepodařilo cesty odblokovat, tak oficiální bezpečnostní ukrajinské síly začaly také blokovat dopravní cesty a to i přes prosincové vyhlášení Petra Porošenka, že Ukrajina takhle ztrácí miliony.

Blokáda Donbasu způsobuje Ukrajině značné ekonomické a politické škody.

Porošenko: Chci sankce proti povstaleckým republikám na Donbasu

Vlaky uhlí, které potřebují ukrajinské elektrárny tak z Donbasu putují na ruský trh. Ukrajinská vláda musela vyhlásit výjimečný stav na dodávky elektřiny.

(rp,prvnizpravy.cz,örf,foto:arch.)