Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Paul Craig Roberts: V Sýrii USA bojují proti Rusku, ne teroristům!

Paul Craig Roberts: V Sýrii USA bojují proti Rusku, ne teroristům!

Americký komentátor Paul Craig Roberts uvádí, že nerozhodnost Vladimira Putina v Sýrii vedla k neschopnosti osvobodit Idlib kvůli hrozbám Spojených států.

Ilustrační foto
25. září 2018 - 04:20

V budoucnosti hrozí ještě vážnější následky – od ústupu nebo vypuknutí jaderné války. Roberts tvrdí, že USA nemají zájem o válku proti teroristům – tato země je ve válce s Ruskem.

Výzvy USA v Sýrii, které Vladimir Putin nechává bez odpovědi, se nakonec ještě více rozšíří. Spojené státy vidí nerozhodnost Ruska a nacházejí další výmluvy k útokům na syrské ozbrojené síly, uvedl americký ekonom, politický a ekonomický publicista Paul Craig Roberts.

Předtím Washington útočil, protože režim Bašára Asada prý používal chemické zbraně. Nyní se USA snaží zabránit osvobození syrské provincie Idlib od „teroristických spojenců Washingtonu", a na oplátku vyhrožují útokem na Sýrii. Navíc i tok uprchlíků, ať už bude vyvolán ofenzívou nebo něčím jiným, bude považován za humanitární katastrofu, která ospravedlní americký útok.


Roberts poznamenal, že v takové situaci Rusko nemůže zahájit ofenzívu proti Idlibu bez zajištění vzdušné převahy na celém území Sýrie. To znamená, že bude muset riskovat zničení útočných zbraní Spojených států.

Nepomůže ani Putinova snaha „usmířit" tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erdogana odmítnutím osvobodit Idlib ve prospěch vytvoření bezpečné zóny.

„Jak mohli Putin a Erdogan dosáhnout tak fantastického závěru, že USA a její spojenci-teroristi v provincii Idlib budou následovat jejich plán odzbrojení? Copak se ruská zahraniční politika  rozpustila v sebeklamu?" stěžuje si Roberts.


Rusko skáče na americké provokace, poznamenal autor článku, čím více se stávají, tím více jsou plné rostoucího nebezpečí. Podle jeho názoru, jestli Putin i tentokrát ustoupí, brzy bude čelit ještě nebezpečnější provokaci a nebude mít jinou možnost, než se vzdát nebo rozpoutat jadernou válku.

Současně se autor článku domnívá, že pokud by Putin předtím ukázal „kdo je pánem domu", nebyl by v této pozici. Nicméně jen ukázal nerozhodnost a předčasně stáhl ruské jednotky.

„Ruská vláda nerozumí tomu, že Washington vede válku proti Rusku a ne proti teroristům?" klade na závěr otázku Paul Craig Roberts.

(kou, prvnizpravy.cz, paulcraigroberts.org, foto: arch.)