Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Poláci protestují proti přílivu levné ukrajinské pracovní síly

Poláci protestují proti přílivu levné ukrajinské pracovní síly

Místní sdružení Národního radikálního tábora (ONR) uspořádalo demonstraci v Radomsku v provincii Lodž, proti masové imigraci z Ukrajiny do Polska.

Z manifestace
21. listopadu 2017 - 03:20

„Město Radomsko pro Poláky“, „Chceme, aby se Poláci vraceli, nechceme přistěhovalce“, „Mladí Poláci emigrují a boss přijímá Ukrajince,“ citují se na místním portálu radomsko.naszemiasto.pl hesla nacionalistů, kteří zde demonstrovali proti Ukrajincům. Konec demonstrace proběhl před budovou obecního úřadu. Nacionalisté argumentují, že i když ve městě není práce pro Poláky, tak mnozí obchodníci dávají přednost Ukrajincům vzhledem k tomu, že jim mohou platit nižší platy.

„Proto, Poláci, obyvatelé regionu Lodž protestují proti proukrajinské politice a s tím spojenými negativními změnami pro polský národ,“ řekl ve svém projevu na závěrečné demonstraci aktivista ONR. „Již nějakou dobu sledujeme zvýšený příliv ukrajinských občanů do naší země. Vidíme, jaký má vliv masová imigrace na polskou nezávislost, jak devastují polské hospodářství, a jak to vede k ochuzování našich krajanů. Polská práce musí být v polských rukou".

Od roku 2015 došlo k nárůstu ukrajinských přistěhovalců do Polska. V loňském roce se na základě výpovědí zaměstnavatelů o ochotě cizinců pracovat v Polsku objevilo 1,3 milionu Ukrajinců. Není znám žádný počet  Ukrajinců pracujících v Polsku nelegálně, ale je hodnocen jako významný, vzhledem ke zrušení víz pro ukrajinské občany ze strany Evropské unie v červnu tohoto roku.

Podle zprávy Národní banky Ukrajiny v roce 2015, Ukrajinci v jednotlivých odvětvích vydělávají výrazně méně, než ve státech, kam odcházejí za prací.


Národní radikální tábor (ONR) - polská nacionalistická organizace navazuje na činnost stejnojmenné strany ve druhé polské republice. Od roku 2012 je seskupení registrováno jako sdružení.

(rp,prvnizpravy.cz,kresy,foto:arch.)