Svátek má: Ivo

Zprávy

Velikost textu:

Polsko hrozí válkou po zahájení projektu „Nord Stream – 2"!

Polsko hrozí válkou po zahájení projektu „Nord Stream – 2"!

Hysterie některých zemí proti plynovodu „Nord Stream – 2“ dosahuje vrcholu. Polský premiér Mateusz Morawieck uvedl, že Rusko by mohlo zahájit invazi na Ukrajinu po spuštění plynovodu "Nord Stream-2".

Ilustrační foto
19. listopadu 2018 - 11:04

Podle šéfa polské vlády může následovat „eskalace agrese" vůči Kyjevu, když ukrajinský systém přepravy plynu přestane hrát pro Moskvu tak důležitou roli.

„Znám pozici německé vlády, že jde o podnikatelský projekt, nicméně na východ od Odry tomu nikdo nevěří," citovala agentura PAP Morawieckého.

Podle polského premiéra, Rusko „nic nezastaví jít na Kyjev". Poznamenal, že ruská strana investuje prostředky získané z prodeje plynu do Evropy do modernizace armády.

„Budete překvapeni tím, koho nyní cituji, ale Lenin jednou řekl, že kapitalisté jsou tak chamtiví, že „nám prodají lano, na kterém je budeme viset," dodal premiér.


V předvečer bylo oznámeno, že Spojené státy a Ukrajina se dohodly, že budou spolupracovat proti „Nord Stream – 2“.

Německá kancléřka Angela Merkelová opakovaně poznamenala, že Berlín považuje projekt „Nord Stream 2“ za komerční, ale zároveň spojuje jeho implementaci se zachováním tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Ruská strana také opakovaně uvedla, že projekt „Nord Stream 2“ je zcela komerční a konkurenceschopný a naznačuje, že to neznamená ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu do EU.

„Ve Varšavě nevědí, na co by si měli vymyslet, aby zlikvidovali „Nord Stream – 2". Polský premiér nyní straší, že po ukončení projektu Moskva povede vojenskou kampaň proti Kyjevu. Říkají, že jakmile se dokončí bude válka proti Ukrajině," reagoval vlivný ruský senátor Alexej Puškov ve svém mikroblogu na Twitteru s tím, že jedná o naprosto nereálné představy.

Kreml označil slova Morawieckého za nepřijatelný pokus USA vnutit Evropě nevýhodný plyn ze Spojených států

Vtírá se však zneklidňující otázka: zda nenávist vůči plynovodu nepovede západní instruktory ukrajinské elity k vyprovokování konfliktu s Ruskem, ať už masívním útokem na Donbas nebo vyprovokováním konfliktu v Azovském moři. Protože představa, že projekt bude fungovat za situace reálné války Ukrajiny a Ruska, by byla skutečně mimo hru. Takže platí otázka, kam až jsou ochotni odpůrci "Nord Stream - 2" vůbec zajít.

(kou, prvnizpravy.cz, pap.pl, ria.ru, foto: arch.)