Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Porošenkův útok na svobodu církve je největším od pádu komunismu

Porošenkův útok na svobodu církve je největším od pádu komunismu

Dnes v kyjevském chrámu svaté Sofie začalo zasedání  "Sjednocující rada"  pod záštitou Konstantinopolského patriarchátu.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
15. prosince 2018 - 13:39

Již dříve bylo oznámeno, že se Sjednocující rady zúčastní ukrajinský prezident Petro Porošenko, jehož cílem je vytvoření nové místní pravoslavné církve v zemi.

"Pokud se budeme modlit a bojovat, tak Sjednocená místní pravoslavná církev bude na Ukrajině dřív, než někdo čeká. Nebudeme žádat o povolení  Putina, nebo Kirila (moskevský patriarcha), jak se budeme modlít, do kterých chrámů jdeme a jak žijeme, " prohlásil ukrajinský prezident v říjnu loňského roku.

Sv. Synoda ruské pravoslavné církve vyjádřila silný protest a rozhořčení nad rozhodnutím konstantinopolského patriarchy Bartoloměje, že na Ukrajině jmenuje dva exarchy (zástupce), kde nyní funguje kanonická ukrajinská ortodoxní církev (UOC-MP), což je samosprávná církev v Moskevském patriarchátu.

Petro Porošenko mění historii, když tvrdí, že pravoslaví ruské země pochází z Konstantinopole a ukrajinská pravoslavná církev je matkou, pro Rusa. Samozřejmě můžete souhlasit s takovým zjednodušením skutečností,  ale jasné  je, že v roce 1030 nebyl ukrajinský, okrajinský, ani jiný "útvar". Byly zde ruské země a vznikla velká země východních Slovanů. Po pádu Kyjeva bylo sídlo pravoslaví přesunuto do  Moskvy.


„Jednotky tajné ukrajinské policie SBU v listopadu a prosinci 2018 vtrhly do Kyjevskopečerské lávry a trestně stíhají představitele Ukrajinské pravoslavné církve věrné Moskevskému patriarchátu,“ uvedl v komentáři v MF Dnes právník Zdeněk Koudelka a pokračuje.

Důvodem prohledání kláštera je snaha ukrajinského prezidenta vynutit si  vznik nové  ukrajinské pravoslavné církve, oddělené od  Moskevského patriarchátu. Ukrajinský stát jedná jako Čína ,která se snažila vytvořit čínskou katolickou církev oddělenou od Vatikánu.

Naposledy Kyjevskopečerskou lávru nepřátelsky .obsadila za druhé světové války německá armáda.
Policejní razie následovala po kerčském incidentu, kdy se ukrajinské lodě odmítly podrobit pokynům Ruska v ruských pobřežních vodách.

Snaha Porošenka pomocí policejního zastrašování vynutit vznik vládě oddané církve je největším útokem na svobodu církve v Evropě od pádu komunismu,dodává Koudelka.

Nezávislý Kyjevský patriarchát byl vyhlášen v roce 1992, krátce po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny a rozpuštění SSSR v roce 1991 a zůstává odsouzen jako schizmatický Moskevským patriarchatem, který drží jurisdikci nad Ukrajinou a neuznává jiné pravoslavné církve. V roce 2018 se problém autocefie na Ukrajině stal ostře napadaným problémem a součástí celkové geopolitické konfrontace mezi Ruskem a Ukrajinou, jakož i mezi Moskevským patriarchátem a Konstantinopolským ekumenickým patriarchátem.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,mfdnes,foto:arch.)