Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Pozorovatel OBSE „vysvětlil“ nevyhnutelnost války v Donbasu

Pozorovatel OBSE „vysvětlil“ nevyhnutelnost války v Donbasu

Podle bývalého důstojníka estonské armády mají obyvatelé východní a západní Ukrajiny zcela odlišné kulturní a historické zázemí, a to prý "nevyhnutelně" vedlo ke konfliktu.

Ilustrační foto
18. května 2019 - 11:05

Obyvatelé na východě a na západě Ukrajiny mají zcela opačné kulturní a historické zázemí i chápání vlády, takže ozbrojený konflikt v Donbasu byl ve skutečnosti nevyhnutelný. Tento názor vyjádřil bývalý důstojník estonské armády Anto Kergand, který čtyři roky sloužil jako pozorovatel OBSE na jihovýchodě Ukrajiny.

„Stále nechápu, jak lze východní a západní Ukrajinu spojit do puzzle jedné země. Vznik konfliktu na tomto základě byl jen otázkou času a snahy,“ uvedl v rozhovoru pro Postimees.

Současně, Kergand objasnil svůj názor - obyvatelé východně od Ukrajiny nikdy nebyli a nejsou proukrajinští, a stát nebyl připraven na takový ozbrojený konflikt.

„Situace před válkou nebyla růžová, ale válka začala z toho, co to bylo,“ poznamenal pozorovatel.

Kergand poukázal na to, jak se situace v Donbasu bude vyvíjet, a na to, že ukrajinské orgány „nemají žádné plány na jasnou budoucnost“ tohoto území.


„Jsou ti, kteří nemají kam jít, nebo nemají za to peníze. Většina z nich jsou starší. Není tam prostě žádná část populace, která by byla schopna rozvíjet ekonomiku na tomto území,“ uvedl pozorovatel.

Ukrajina je tak zvyklá na to že část svého území je ve stavu ozbrojeného konfliktu, že si toho prostě už nevšimá, poznamenal Kergand.

„V Kyjevě nebo jiném ukrajinském městě, které se nenachází na frontě, nechápou, že v zemi probíhá válka. I v Mariupolu, kde se za dobrého počasí ozývá boj, je jasné, že ulice jsou klidné a nudné. Válka se stala samozřejmostí a už si to nevšimají,“ uzavřel.

Otázka nevyhnutelnosti rozpoutání konfliktu na základě kulturního a historického hlediska je ale sporná.

Bývalý pozorovatel může mít v pravdu v určité rozdílnosti kulturního a historického zázemí (i když propojenost rodin, přátel a obchodu nestanovily tak ostré hranice) obyvatel západní a východní části Ukrajiny, ale zcela vědomě zapomíná (nebo to jako "pozorovateli" jaksi uniklo), že konflikt rozpoutal převrat v Kyjevě, jazykový zákon zakazující ruštinu a následně vyslání armády a ozbrojených, fanatických, ultranacionalistických tlup k potrestání převážně ruskojazyčného obyvatelstva, které převrat odmítlo.

Ale v jedné věci měl bývalý pozorovatel OBSE určitě pravdu – to když prohlásil, že konflikt v Donbasu je pro mnohé dobrým byznysem.

(kou, prvnizpravy.cz, postimees.ee, foto: arch.)