Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Putin: Bez tranzitu z Ruska nebude mít Ukrajina ani „reverzní“ plyn!

Putin: Bez tranzitu z Ruska nebude mít Ukrajina ani „reverzní“ plyn!

Ruský prezident Vladimir Putin poznamenal, že přímé dodávky plynu by byly pro Kyjev mnohem levnější.

Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
28. dubna 2019 - 04:20

V případě ztráty tranzitu plynu z Ruské federace nebude Ukrajina schopna organizovat své virtuální reverzy, a přitom přímé dodávky budou stát Kyjev dvakrát dráže, řekl v Pekingu novinářům ruský prezident Vladimir Putin.

„Koneckonců, Ukrajina přijímá plyn dvakrát dražší, než by ho mohla získat," řekl Putin. Připomněl, že dříve ruská strana řekla zástupcům ukrajinské opozice Viktoru Medvedčukovi a Juriji Bojkovi, že při přechodu na přímé dodávky by cena plynu pro Kyjev byla nejméně o 25% nižší.


Ruský lídr poznamenal, že během uplynulých let vzrostly sazby za teplo na Ukrajině elektřinu o 1,4 tisíce procent, a u elektřiny podle jeho názoru o tisíc procent. „Reálná životní úroveň padá, katastroficky klesá,“ poznamenal.  

„A pokud nebude žádný tranzit? Rozumějte, že pak nebude žádný „reverz“. Koneckonců, reverz je virtuální," řekl Putin a vysvětlil, že plyn Kyjeva je veden potrubím ještě z dob sovětských časů „v obvyklém režimu", ale pak „je napsáno na papíře, že je to reverz“. „To je tak vážná otázka, a oni dělají hlupáky, jsou zapojeni do nějaké politické hádky - namísto přemýšlení o obyčejném občanu Ukrajiny, který žije se současnými obavami a musí platit přemrštěné ceny za všechny ty politické spory," zdůraznil ruský prezident.

Zároveň dodal, že neexistuje pochybnost, že Rusko splní nejen své povinnosti dodávat zákazníkům plyn jak plynovody, tak rostoucím objemem zkapalnělého plynu (LNG). Upozornil, že dodávky LNG se ve velmi krátké době zdvojnásobyly a ambicí Ruska je produkovat 100 milionů tun ročně.

(kou, prvnizpravy.cz, tass.ru, foto: arch.)