Svátek má: Sáva

Zprávy

Velikost textu:

Ruský tisk: Aliance Ruska a Číny je práce Západu!

Ruský tisk: Aliance Ruska a Číny je práce Západu!

Západní tisk je zděšen: Čína odchází od Spojených států k Rusku, uvedla v redakčním materiálu RIA Novosti.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
20. června 2019 - 10:15

Vůdcové Spojených států a EU jsou tak zvyklí na chválu ve svém projevu a pícháním do Ruska, že si okamžitě nevšimli, jak se Peking urazil. Proces „rozvodu“ Číny se Spojenými státy se v roce 2014 zrychlil - právě když krymská opona padla mezi Moskvu a západní svět, napsal agentura.

Sbližování Ruska a Číny - v poslední době nikdo nevěřil, že by bylo možné spojenectví mezi těmito zeměmi. Po ekonomickém fóru v Petrohradu, Bloomberg a National Interets začaly psát o tom jako fait accompli („hotovém faktu“).

V ekonomice existuje spojenectví: obchodní obrat Ruska a Číny dosáhl 108 miliard dolarů, což přesáhlo kdysi žádanou hodnotu 100 miliard.

V politice existuje aliance: ruská a čínská armáda provádějí společná cvičení nejen v Asii, ale také v Baltském moři a v Severním ledovém oceánu.


Si Ťin-pching zajistil jednotu moci v Číně pod jeho vedením na řadu dalších let. Prezidenta Putina vyhlásil za nejbližšího přítele. Proces tohoto sblížení nebyl ale souběžný, podotkla agentura.

Si se nejprve chtěl přátelit se Spojenými státy. V roce 2014 se však v době krymských událostí tehdejší americký prezident rozhádal svoji zemi s Čínou, a před Putinovou návštěvou uskutečnil cestu přes země ASEAN  k sousedům Číny, kteří se bojí jeho moci, připomněl článek.

A Trump, s jeho hrubostí a obchodními válkami, jen dokončil dlouhodobý proces. A protože USA a EU zacházejí s Ruskem s ještě menší „grácií“, sblížení mezi Pekingem a Moskvou bylo výsledkem západních akcí. V této souvislosti mnozí vyzývají k obnově západních vztahů nejen s Čínou, ale také s Ruskem.

V důsledku všeho Obama a Trump dosáhli opaku úspěchu prezidenta Nixona na počátku 70. let. Nixon byl schopný normalizovat vztahy s stalinským politikem jako byl Mao Ce-tung - kvůli izolaci SSSR. Obamovi a Trumpovi, kteří měli v rukou obrovské obchodní trumfy, se podařilo zprotivit si Čínu. Nyní se Rusko blíží opakování Nixonova úspěchu: navázání přátelství s Čínou a opětovné přeorientování její hospodářskou činnosti na sebe, ponechávající Spojené státy samy sobě, dodala RIA Novosti.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)