Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Šéf agentury USADA vyzývá k vyloučení Ruska ze zimní olympiády

Šéf agentury USADA vyzývá k vyloučení Ruska ze zimní olympiády

Travis Tygart, šéf americké protidrogové agentury USADA vyzývá k vyloučení Ruska ze zimní olympiády v příštím roce v Koreji, píše Guardian.

Ilustrační foto
24. září 2017 - 07:32

V sobotu se opět zintenzivnila válka proti ruskému dopingu. Podle Tygarta je nepřípustné, aby ruští sportovci startovali na zimních olympijských hrách, „to je jako kdyby potrestaný  nedostal žádný trest, když po zimních hrách v Soči, může opět nastoupit na další hry,“ uvedl Travis Tygart, „ to bude mít pro sport příšerné důsledky,“ dodal šéf agentury USADA.

Travis Tygart, řekl, že je znepokojen tím, že Mezinárodní olympijský výbor a Světová antidopingová agentura připravují cestu pro začlenění Ruska na olympiádu, ačkoli byla zjištěna korupce na zimních hrách v roce 2014 v Soči.

Problémem se bude také zabývat  v neděli na zasedání výkonného výboru mezinárodní antidopingová agentura WADA. Prezident organizace Sir Craig Reedie však jasně řekl, že výzvy k všeobecnému zákazu pro Rusko z 28 národních antidopingových agentur, včetně antidopingové  agentury Spojeného království, jsou "neopodstatněné".

Tygart ale doufá, že WADA odolá politickému tlaku prezidenta MOV Thomase Bacha a Ruska, a že přijme mnohem tvrdší postoj.

"WADA by měla dělat přesně to, co udělali před Riem, a doporučit, aby Rusko byla zakázána účast na zimních olympijských hrách a umožnila soutěžit sportovcům z Ruska, ale jenom za sebe, pokud dokáží, že jsou čistí,“ doporučil Travis Tygart, šéf americké protidrogové agentury USADA.


WADA před olympiádou v Riu doporučila Mezinárodnímu olympijskému výboru, aby zvážil vyloučení ruských sportovců z olympiády v Riu, kde už nesmějí startovat ruští atleti a vzpěrači.

(rp,prvnizpravy.cz,guardian,foto:arch.)