Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Šéfka Zelených žádá, aby USA odvezly z Evropy jaderné zbraně!

Šéfka Zelených žádá, aby USA odvezly z Evropy jaderné zbraně!

Annelen Baerbocková, předsedkyně strany „Svaz 90“/Zelení“ vyzvala Washington, aby stáhl americké jaderné zbraně z Evropy, sdělil Die Welt.

Annelen Baerbocková, lídr „Svaz 90“/Zelení“
26. října 2018 - 10:15

Politička tak reagoval na prohlášení šéfa Bílého domu Donalda Trumpa o záměru USA odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a malého doletu, uvedl Die Welt.

„Právě teď, kdy se poslední pilíř evropské bezpečnosti - smlouva INF - zhroutí, bude správné rozhodnutí, pokud se Evropa pod záštitou Spojených států přestane účastnit ruského jaderného odrazování," naléhala. „Všechno ostatní jen podnítí nebezpečnou hru nazvanou „závod ve zbrojení".


Německá vláda na čele s kancléřkou Angela Merkelovou by měla spolu se svými evropskými partnery vážně obhajovat odzbrojení a kontrolu zbrojení, požadovala předsedkyně „Svazu 90 / Zelení“.

„Kromě toho musí Německo přistoupit ke Smlouvě OSN o nešíření jaderných zbraní," řekla Baerbocková. „Bude to správná odpověď na zbrojení Ruska a jednostranné akce USA, které ohrožují mír a bezpečnost na planetě."

Vedoucí německých zelených také poznamenala, že v posledních letech došlo „nepochybně" porušení smlouvy INF.

"Nicméně skutečnost, že vláda USA obviňuje Ruskou federaci z porušení dohody, z níž sama odstupuje, je prostě absurdní,“ konstatovala  Annelen Baerbocková.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)