Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Senátoři: Hunter Biden dostával miliony dolarů i z Ruska

Senátoři: Hunter Biden dostával miliony dolarů i z Ruska

Syn demokratického kandidáta na post prezidenta Joe Bidena, jeho příbuzní a obchodní partner obdrželi miliony dolarů od zahraničních občanů, uvedli ve zprávě republikánští senátoři Ron Johnson a Chuck Grassley.

Joe Biden a Hunter Biden
24. září 2020 - 09:01

Mezi odesílateli peněz je také ruská podnikatelka Jelena Baturinová, manželka bývalého moskevského starosty Jurije Lužkova.

Zpráva, která byla zveřejněna 23. září, se zaměřuje na téma střetu zájmů a finančních transakcí Huntera Bidena, syna demokratického kandidáta Joe Bidena na post prezidenta USA, jeho obchodního partnera Devona Archera a jeho příbuzných.

„Hunter Biden, jeho rodina a Archer dostali miliony dolarů pochybného původu od cizích občanů,“ říkají autoři vyšetřování.

Zpráva tvrdí, že v únoru 2014 na účet investiční společnosti Rosemont Seneca Thornton, spoluzakladatel Hunter Biden, přišlo 3,5 milionu dolarů od Jeleny Baturinové. Od května do prosince 2015 bylo od ní přijato 11 převodů v celkové výši téměř 392 tisíc dolarů.

Senátoři se rovněž domnívají, že Hunter Biden měl obchodní vazby s Čínskou komunistickou stranou nebo Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou. Jedná se o transakce za „miliony dolarů pochybného původu“.


Autoři zprávy poukazují na to, že Biden převedl miliony dolarů ze své advokátní kanceláře na společnost svých příbuzných, kteří následně nebyli schopni poskytnout žádnou dokumentaci nebo vysvětlit povahu těchto převodů. Senátoři také tvrdí, že obchodní partner Huntera Bidena Devon Archer obdržel 142,3 tisíce dolarů od kazašského podnikatele Kenese Rakiševa.

„Hunter Biden platil ženám ruského nebo východoevropského původu, které byly pravděpodobně spojeny se sítěmi obchodování s lidmi a prostitucí,“ uvádí se ve zprávě.

Ron Johnson a Chuck Grassley již několik měsíců provádějí rozsáhlé vyšetřování spojené s administrativou bývalého prezidenta Baracka Obamy, jehož část se týká syna tehdejšího viceprezidenta Joea Bidena.

Johnson je předsedou senátního výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti a Chuck Grassley předsedou finančního výboru Senátu.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)