Svátek má: Mikuláš

Zprávy

Velikost textu:

Srbové jsou proti Bismarckovu pomníku: Potlačoval menšiny

Srbové jsou proti Bismarckovu pomníku: Potlačoval menšiny

Budyšínský primátor Alexander Ahrens (SPD) vyjádřil svůj údiv nad kontroverzí kolem znovuvybudování Bismarckova pomníku v saském městě.

Otto von Bismarck
15. října 2021 - 10:30

Nemohl pochopit hysterii. „Musíme čelit své historii. A pro mě je jedna věc faktem: Bismarck nebyl zločinec a nemusíme s ním tak zacházet, “řekl MDR.

Za projektem stojí společnost „Bautzener Liedertafel“, která chce nechat sochu bývalého kancléře znovu postavit v městském lese na vlastní náklady. Vše už schválil hlavní výbor města.

„Aby bylo možné klasifikovat historickou osobnost, měla by informační tabule zmínit také kritické stránky Bismarcka,“ vysvětlil Arens.

To způsobilo vztek mezi vědci v Sorbian Institute. V otevřeném dopise vyjádřili své „zděšení a nepochopení“ a hovořili o „bezprecedentním historickém zapomnění“. Bismarck není vhodný jako „pozitivní referenční bod pro kulturu vzpomínek na demokratickou, solidární a kosmopolitní společnost“, pokračuje se v dopise. Rovněž obvinili politika z potlačování národnostních menšin v Německu v dobách Německé říše.

Signatáři obvinili společnost „Bautzener Liedertafel“  za plán „zjevně zejména v podpůrném programu k  setkání AfD, Pegida a laterálního myšlení“.

Památník odmítá i Asociace srbských organizací Dowomina. „Pokud chceme stavět nové pomníky, pak prosím osobnosti, které se zasazují o rovné zacházení s lidmi různého původu - ale Bismarck byl nepřítelem lidských práv, které jsou nyní měřítkem pro společnost,“ řekl předseda Domowiny Dawid Statnik .Německo-český umělec Anton Schwarz dokončil pomník v roce 1904. Zničili jej v roce 1950 příslušníci FDJ v tehdejší NDR.

Během protestů „Black Lives Matter“,  kterých se v Německu zúčastnily také tisíce lidí , se do centra pozornosti  také dostal Bismarck . Mimo jiné je obviněn ze své role v německé koloniální politice.

Otto von Bismarck byl jeden z nejvýznamnějších politiků 19. století a budovatel sjednoceného Německa. Byl první ministr (tj. premiér) Pruska (1862–1890) a první v řadě německých kancléřů (1871–1890).

(rp,prvnizpravy.cz,politikstube,foto:arch.)