Svátek má: Valdemar

Zprávy

Velikost textu:

Světová banka: Ukrajina bude zaostávat sto let za svými sousedy!

Světová banka: Ukrajina bude zaostávat sto let za svými sousedy!

S aktuálním tempem růstu HDP bude Ukrajina potřebovat další sto let, aby dohonila sousední evropské země, jako třeba Polsko.

Tito pánové odstartovali "skvělou" budoucnost země
15. října 2018 - 04:20

Řekla to regionální ředitelka Světové banky pro Ukrajinu, Bělorusko a Moldavsko Satu Kahkonenová v rozhovoru pro noviny „Ekonomická pravda“.

Poznamenala, že Kyjev stále nepřekonal důsledky krize z předchozích let.

„Příjem na obyvatele je stále nižší než odpovídající údaje za léta 2014-2015," uvedla expertka.

Podle Kahkonenové existuje riziko, že se reformy v zemi zastaví kvůli volbám nebo se „otočí v opačném směru".


Po událostech v roce 2014 je ukrajinská ekonomika v úpadku: klíčová odvětví se nevyvíjejí, zastavuje se práce největších továren. Kyjev se pokouší provést ekonomické reformy, přičemž čerpá půjčky od MMF, což nakonec ovlivňuje životní úroveň občanů: ceny komunálních poplatků stále rostou, zatímco mzdy a důchody jsou stále na nízké úrovni. Situace se také zhoršuje kvůli bezprecedentní úrovní korupce, růstu stínového sektoru, rozpadu hospodářských vztahů s Ruskem a politikou ve vztahu k Donbasu.

Zahraniční dluh Ukrajiny vzrostl v letech 2016-2017 o 18,9 procenta a 10,9 procenta a za pouhých pět let - od počátku roku 2013 do začátku roku 2018 - se poměr veřejného dluhu k HDP téměř zdvojnásobil: z 36,6 na 71,8 procent.


Jak řekl Ron van Ruden, vedoucí mise Mezinárodního měnového fondu, ukrajinská ekonomika bude potřebovat celou generaci, aby dohnala Evropu.

Ostatně jak bývalý guvernér Oděsy Michail Saakašvili poznamenal, že Ukrajina za příznivých podmínek opět dosáhne úrovně roku 2013 až o dvacet let později.

(kou, prvnizpravy.cz, epravda.com, foto: arch.)