Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: „Nord Stream 2“ bude! Berlín ukončil spory o plynovod

Telepolis: „Nord Stream 2“ bude! Berlín ukončil spory o plynovod

Německá vláda se poprvé otevřeně a jednoznačně postavila proti pozastavení výstavby Nord Stream 2, píše Telepolis.

Ilustrační foto
16. října 2020 - 11:06

Německé ministerstvo hospodářství a energetiky ve svém prohlášení uvedlo, že úřady neuvažují ani o právních možnostech opuštění plynovodu, ani o výsledných žádostech o náhradu škody. Podle Berlína jsou tyto otázky pouze „hypotetické“.

Německé orgány poprvé zaujaly k otázce Nord Stream 2 naprosto jednoznačný postoj, píše Telepolis. V oficiálním prohlášení německého ministerstva hospodářství a energetiky se uvádí, že úřady neuvažují o právních možnostech zastavení výstavby plynovodu, ani o nárocích na náhradu škody z toho vyplývajících. „Pro německou vládu jsou tyto otázky hypotetické,“ uvádí se v dokumentu.

Předtím v rozhovoru pro německá média otrávený ruský blogger Alexej Navalnyj vyzval Berlín, aby odstoupil od energetického projektu. Rovněž nazval bývalého německého kancléře Gerharda Schrödera „pochůzkářem“ šéfa Kremlu Vladimira Putina. Německý politik předsedá výboru akcionářů Nord Stream i představenstvu Rosněfť, připomínají noviny.


Nyní, v reakci na jeho požadavky, ministerstvo hospodářství a energetiky oznámilo, že plynovod byl téměř úplně schválen a již byla postavena stanice v lubminské komuně pro příjem modrého paliva a jeho přepravu do hlavní sítě potrubí. Toto prohlášení je v zásadním rozporu s požadavky německé Strany zelených, jakož i některých politiků z Křesťanskodemokratické a křesťanské sociální unie, kteří jsou pro opuštění Nord Stream 2.

Šéf Výboru pro ekonomiku a energetiku německého Spolkového sněmu Klaus Ernst toto rozhodnutí německých orgánů uvítal. Toto téma je tedy „odstraněno z agendy“, řekl politik: „Nyní musíme konečně diskutovat o skutečném problému: jak úspěšně odolat hrozbám sankcí USA?“

(kou, prvnizpravy.cz, heise,de, foto: arch.)