Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: Ruský „Meridian" bude pro USA skutečnou noční můrou!

Telepolis: Ruský „Meridian" bude pro USA skutečnou noční můrou!

Výstavba dálnice z Kazachstánu do Běloruska poskytne nejkratší pozemní trasu pro přepravu zboží a propojí Čínu a Evropu přes Rusko.

Trasa "Meridianu" spojujcí Čínu a Evropu
11. července 2019 - 11:04

Pro Washington by to měla být skutečná noční můra, protože nová cesta umožní Asii obchodovat s evropskými zeměmi, obcházeje námořní trasy, které stále ovládají USA, píše německý portál Telepolis.

Moskva schválila výstavbu dálnice z Kazachstánu do Běloruska, aby spojila Čínu s Evropou - a to se pravděpodobně stane noční můrou pro geopolitické a ekonomické zájmy USA, píše německý novinář Florian Rötzer v Telepolisu.

Trasa „Meridian“ je největší projekt rozvoje infrastruktury. Premiér ruské vlády Dmitrij Medveděv, zahájil jeho realizaci, což bude mít za následek nejkratší pozemní trasu pro přepravu zboží mezi Evropou a Čínou.

Podle článku bude výstavba dálnice stát asi 9,5 miliardy dolarů a všechny náklady hradí soukromí investoři. Očekává se, že dálnice se vyplatí za 12 let. Stavba již začala. S příchodem soukromé dálnice může být část nákladní dopravy mezi Evropou a Čínou přesunuta z námořní dopravy na pevninu.

Dálnice je součástí projektu Hedvábné cesty čínské vlády a programu Vladimira Putina rozvoje infrastruktury. Tento ambiciózní program je určen na šest let. Téměř 100 miliard dolarů je přiděleno z rozpočtu na modernizaci a rozvoj silnic, letišť, přístavů a železniční dopravy. Díky tomuto programu budou části Ruska lépe propojeny, ale to není jediná věc. Rusko by se mělo stát jádrem euroasijského hospodářského prostoru od Portugalska do Číny, zdůrazňuje Telepolis.

Předpokládá se, že tající Arktida bude sloužit k položení severní námořní trasy a budování přístavů a letišť, jejichž bezpečnost již Moskva zajistila díky vojenským základnám. Plánuje se také rozvoj železniční komunikace a pozemní dopravy, včetně vysokorychlostních vlaků, také s cílem propojit Čínu a Evropu.


Tento projekt zapadá do mnoha dalších, jejichž cílem je navázat silnější vazby mezi asijskými zeměmi a Evropou. Jde o vytvoření jednotného ekonomického prostoru od Japonska do Portugalska, který povede k přemístění center moci a ke snížení Afriky a Ameriky. Krokem k tomu byla zkouška nové obchodní cesty založené na transsibiřské železnici, kterou loni uskutečnily Japonsko a Rusko. Kontejner rýže byl transportován z Japonska po moři do ruského přístavu Vostočny, do nejvýchodnější stanice na trase Transsibiřské železnice. Odtud po 14 dnech cestoval vlakem do Moskvy více než 9 tisíc kilometrů. Přeprava po moři z Japonska přes Suezský průplav do Moskvy by trvala od 53 do 62 dnů. Nové dopravní řešení posílí obchodní a politické vazby mezi Ruskem a Japonskem, jakož i obchodní cesty mezi Japonskem a Evropou.

Z pohledu Washingtonu by se rozvíjející se obchodní oblast Eurasie měla stát skutečnou noční můrou, protože umožní obejít námořní obchodní cesty, které jsou stále pod kontrolou USA. Od druhé světové války se Spojené státy snaží odtrhnout Evropu od Ruska a zvýšit svůj vlastní vliv, rozšířit ji rozšířením NATO na východ, jakož i expanzí EU směrem k Rusku.

To, i myšlenky o přiblížení Evropy Rusku po skončení studené války a zhroucení SSSR, o jediném ekonomickém prostoru a novém světovém pořádku, nebo dokonce o přijetí Ruska do NATO, byly neustále potlačovány různými provokacemi, rozšiřováním směrem na východ, podporou barevných revolucí, instalací systémů protiraketové obrany v Polsku a Rumunsku, stejně jako pučem na Ukrajině a podněcováním vojenského, politického, hospodářského a mediálního konfliktu s Ruskem, zdůrazňuje Florian Rötzer.

Zdá se, že ve Washingtonu si uvědomili, že euroasijská solidarita rozhodně mění politiku vůči Číně, píše Telepolis. George W. Bush a Barack Obama také v určitých fázích posouvali akcenty zahraniční politiky americké vojenské a hospodářské politiky z Evropy a Blízkého východu do asijsko-pacifické oblasti. Pokud se nyní spojí s Evropou skrze Rusko, americká nadvláda se stovkami vojenských základen bude oslabena, konstatují noviny. To znamená, že pro Washington je nyní obzvláště důležité přilákat země východní Evropy, aby zajistily zachování bloku proti Rusku a Asii. Situace bude proto dlouhodobě neklidná, uzavírá novinář Telepolis.

(kou, prvnizpravy.cz, heise.de, foto: arch.)