Svátek má: Bartoloměj

Zprávy

Velikost textu:

Telepolis: Ukrajina „je smrtelně nemocná" a neúprosně pustne!

Telepolis: Ukrajina „je smrtelně nemocná" a neúprosně pustne!

Na Ukrajině „počáteční naděje" ustoupily nedůvěře a ponurým pocitům, napsal německý Telepolis, který se na rozdíl od většiny západních médií podíval na Porošenkovu zemi střízlivým pohledem.

Polovina Ukrajinců mu už nehodlá dát svůj hlas
25. července 2018 - 11:05

Demokracie v bývalé sovětské republice utrpěla fiasko a samotná země je „smrtelně nemocná a vyprazdňuje se", konstatuje novinář německého vydání.

Demokracie na Ukrajině utrpěla fiasko, uvedlo německé vydání Telepolis.

„Dvě třetiny Ukrajinců věří, že země jde špatným směrem, politická třída se přežila, a masová emigrace je důsledkem západní politiky,“ napsal Florian Röttser.

Když se příští rok se na Ukrajině uskuteční parlamentní volby, stabilita v zemi se ještě sníží, je přesvědčen novinář Telepolis. Obě vládnoucí strany („Blok Petro Porošenka“ a „Lidová fronta“ Arsenije Jaceňuka, který musel kvůli korupci odstoupit z postu premiéra) nemají co lidem nabídnout. A polovina Ukrajinců už nehodlá dát Porošenkovi svůj hlas. „Počáteční naděje" ustoupily „nedůvěře a ponuré náladě".


Ukrajina pod současným vedením, která zůstává u moci díky půjčkám a vojenské pomoci ze Západu, „je smrtelně nemocná", diagnostikuje stav Röttser.

Navíc se Ukrajina elementárně „pustne", pokračuje autor článku. Mnoho Ukrajinců „emigrovalo při hledání spásy". Především je to kvůli tomu, že se „Západ se svou politikou a podporou zkorumpovaného režim stále nevzdává protiruského kurzu“, vysvětluje novinář.


Podle průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie 62% Ukrajinců chce, aby válka na východě země už konečně skončila. To však není vůbec součástí plánů ukrajinské vlády, neboť jinak ztratí podporu Západu, zdůrazňuje Florian Röttser.

Podle údajů internetového portálu Ukrainianpeopleleaks, každou minutu dva lidé opouštějí Ukrajinu, poznamenal autor článku. Od okamžiku, kdy byla stránka uvedena na trh - 20. března 2018 - zemi již opustilo 360 tisíc lidí a hledá si práci jinde, dodal Telepolis.

(kou, prvnizpravy.cz, heise.de, foto: arch.)