Svátek má: Viola

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina přiznala napětí ve vztazích s Německem a Francií!

Ukrajina přiznala napětí ve vztazích s Německem a Francií!

Ukrajinský ministr zahraničí Vadim Pristajko uvedl, že zveřejnění telefonického rozhovoru mezi ukrajinským prezidentem Zelenským a americkým prezidentem Trumpem vyvolalo „určité napětí“ ve vztazích s Francií a Německem.

Vadim Pristajko, ministr zahraničí Ukrajiny
14. října 2019 - 10:10

„Zdá se mi, že naši západní partneři do toho vližili poněkud přehnanou emocionální složku. Nelibost se nepromítla do žádných radikálních forem, ale stále je cítit určité napětí," řekl Pristajko v rozhovoru pro Ukrinform.

Navíc se ministr nedomnívá, že „vůdci zemí jsou tak přecitlivělí“. „Spíše tu existuje nějaká záminka a určitá snaha využít tento okamžik," uvedl šéf ukrajinského ministerstva zahraničí.

Pristajko se také domnívá, že po zveřejnění rozhovorů mezi dvěma prezidenty v USA „diplomacie čelí zcela nové realitě“, kterou je třeba upravit.


Nedávno Bílý dům zveřejnil přepis rozhovoru z 25. července mezi americkými a ukrajinskými vůdci Donaldem Trumpem a Vladimírem Zelenským. Evropské mocnosti zejména vydráždilo, že si ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij si v rozhovoru s prezidentem USA Donaldem Trumpem stěžoval, že Německo a Francie nedodržely sankce proti Rusku.

Na začátku této konverzace Trump upozornil Zelenského, že Spojené státy pomáhají Ukrajině výrazně více než evropské země. K tomu Zelenskij řekl, že souhlasí s Trumpem ne „na 100%, ale dokonce na 1000%“. Kromě toho uvedl, že osobně vyjádřil podobné výhrady francouzskému prezidentovi Emanuelovi Macronovi a německé kancléři Angele Merkelové.

(kou, prvnizpravy.cz, ukrinform, foto: arch.)